Informacje

Informacje

Budżet Obywatelski – wspieramy mikołowskich harcerzy

Previous Next

Mikołów posiada długą historię i bogatą tradycję. Jej częścią jest ruch harcerski zapoczątkowany w naszym mieście ponad 90 lat temu i działający jako Hufiec Ziemi Mikołowskiej im. Bohaterów Powstań  Śląskich.

Jedna z drużyn Hufca to my, wodniacy, czyli 27 Harcerska Drużyna Wodna.  Jest nas ponad siedemdziesięciu. W Drużynie działają obecnie cztery załogi: dwie Wilczków(dzieci z klas I - III SP)- w Mikołowie i Mikołowie- Mokrem, Jungów(klasy IV-VI SP) oraz Harcerzy Starszych(młodzież gimnazjalna).  Co tydzień odbywają się zbiórki załóg, każda ma swojego opiekuna odpowiadającego za organizację pracy i prowadzenie zajęć.

To co wyróżnia i łączy wodniaków to niebieski kolor munduru, a także pasja, jaką jest woda. Wolne chwile zawsze staramy spędzać się na rzekach, jeziorach, zalewach. Oczywiście zachwyca nas też morze.

Nasze miasto nie posiada dostępu do dużego akwenu. W okolicy znajduje się jednak wiele ciekawych miejsc nadających się do pływania: Paprocany, Starganiec, Zbiornik Goczałkowicki, Zalew Łąka, rzeki: Pszczynka, Ruda a także Wisła i Odra. Na tych dwóch ostatnich co roku reprezentujemy Mikołów na zlotach śląskich harcerzy wodnych.

Gdy tylko pogoda pozwala wyjeżdżamy nad wodę, w czasie wakacji organizujemy obozy i spływy(w ostatnie po Tanwi i Sanie).  Celem tych wyjazdów jest aktywne spędzanie wolnego czasu, obcowanie i poznawanie natury, promowanie zdrowego trybu życia czy doskonalenie umiejętności wioślarskich i żeglarskich. To także szkoła charakteru. Jednak harcerstwo to coś więcej.

Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań. Dla nas ideały zawarte są w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim.  Podczas zbiórek i działań na wodzie harcerze uczą się wartości takich jak patriotyzm; braterstwo; odpowiedzialność; praca; wolność; pokój. Każdy za swój obowiązek traktuje bycie pomocnym i pożytecznym, bo "Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza"(4. pkt Prawa Harccerskiego). W Drużynie spleciona jest silnymi więziami przyjaźni a z wielką radością przyjmuje każdego, kto chce do nas dołączyć i poznać tajemnice wodniactwa oraz poczuć radość z bycia harcerzem.

,,I świeć przykładem świeć i leć w przestworza leć
I nieś ze sobą wieść że być harcerzem chcesz" (Harcerskie ideały)

Drużyna bierze również udział w życiu miasta Mikołowa- uczestniczy w lokalnych wydarzeniach patriotycznych; organizuje wieczornicę 11 listopada; angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy; organizuje różne akcje charytatywne; przekazuje Betlejemskie Światło Pokoju w kościele Księży Salwatorianów, organizuje w mieście gry terenowe; kultywuje pamięć o Powstańcach Śląskich; przypomina sylwetki osób zasłużonych i związanych z miastem.

Ważne jest dla nas, aby mikołowscy harcerze byli świadomymi obywatelami, aktywnymi w lokalnej społeczności.

27 HDW założona została przez Pawła Krawczyka w roku 1957, w latach 90. jej działalność została zawieszona. Kilka lat temu nastąpiła reaktywacja i rozpoczął się długi proces odbudowy.  W Mikołowie znalazło się wiele dzieci i młodzieży chętnych do wstąpienia i działania w szeregach  Drużyny, utworzono zastępy  stale powiększające swoją liczebność.  Znaleźli się instruktorzy do pracy z młodzieżą. Teraz bardzo potrzebny nam jest sprzęt, który będzie naszym instrumentem pracy.

Szansą na jego otrzymanie jest realizacja projektu ogólnomiejskiego M/17/2015 zgłoszonego w ramach Budżetu Obywatelskiego:  ,, Zakup sprzętu wodnego dla 27 Harcerskiej Drużyny Wodnej działającej przy ZHP Hufcu Ziemi Mikołowskiej im. Bohaterów Powstań Śląskich w celu prowadzenia szkoleń oraz działań rekreacyjno-sportowych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu miasta Mikołowa"

Głos oddany na projekt będzie wsparciem rozwoju harcerstwa w naszym mieście, inwestycją w przyszłość. Przysłuży się dzieciom i młodzieży, a także całemu lokalnemu społeczeństwu.    

Dlatego zwracam się z prośbą o poparcie-
Maciej Lipiński-                                                                                                                                                  autor projektu, przyboczny 27 HDW, prywatnie student V roku medycyny.
Więcej informacji o projekcie i działalności Drużyny znajduje się na stronie:
http://wodniacymikolow.blogspot.com/p/projekt.html
na Facebooku: https://www.facebook.com/WodniacyMikolow/
w prezentacji: http://prezi.com/oaitmway3pwz/?utm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search