heading article

Informacje

Informacje

Czas inżynierów

Rozmowa z Ireną Radomską, dyrektorem I LO im. Karola Miarka w Mikołowie.

 

- Matury to czas, kiedy zastanawiamy się jakie plany na przyszłość mają dzisiejsi licealiści.

 

- W naszym liceum mamy dwie klasy o profilu ścisłym z rozszerzoną podstawą programową z matematyki, fizyki i informatyki oraz ekonomiczną. Ich absolwenci wybierają się na studia techniczne, ekonomiczne m.in. na Politechnikę Śląską, ale także na Uniwersytet Ekonomiczny. Jesteśmy w tzw. „złotej piątce” Uniwersytetu Ekonomicznego, ponieważ bardzo wielu naszych absolwentów wybiera studia właśnie w tej renomowanej uczelni. Z kolei absolwenci klasy z rozszerzoną podstawą programową z biologii i chemii chętnie wybierają medycynę i nauki przyrodnicze. Oczywiście, część naszych uczniów decyduje się na kierunki humanistyczne, ale  trzeba przyznać, że dzisiejsza młodzież bardziej interesuje się kierunkami technicznymi. Decydujące znaczenie ma tutaj kwestia znalezienia ciekawej i dobrze opłacanej pracy.

 

- Ile uczniów zdaje tegoroczną maturę?

 

- 188 abiturientów. Mam nadzieję, że wszystkim dobrze pójdzie.  Kasztany zakwitły, szczęście jest po ich stronie, ale trzeba pamiętać, że wyniki na maturze są efektem pracy przez lata nauki w liceum. W ubiegłym roku licea z naszego powiatu zdobyły pierwsze miejsce.  Nasi uczniowie najlepiej zdali maturę w województwie. Mam nadzieję, że w tym roku też tak będzie.

 

- Co pani radzi uczniom, którzy zaczynają naukę w liceum?

 

- Wybierając szkołę ogólnokształcącą młodzież najczęściej planuje kontynuację nauki na studiach. Liceum to jest czas, kiedy trzeba intensywnie się uczyć, zdobywać wiedzę, wtedy matura będzie ukoronowaniem ich wysiłków, a dostanie się na wymarzone studia proste. To jedyna, skuteczna  i najprostsza droga. Chodzenie na skróty i nauka po tzw. „łebkach” nie popłaca.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search