heading article

Informacje

Informacje

Do podziału jest 20 mld zł // Powiat powalczy o miliony z Polskiego Ładu

W ramach Polskiego Ładu rząd ruszył z Programem Inwestycji Strategicznych. Jest to oferta dedykowana samorządom. Do 15 sierpnia można składać wnioski o dofinansowanie do trzech inwestycji. Powiat mikołowski przygotował swój zestaw. Najbardziej spektakularna jest budowa nowej siedziby Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

Jak zapowiada rząd, jest to pierwsza pilotażowa transza w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Do podziału jest 20 mld zł. Nie ma pul regionalnych. Powiat mikołowski ubiega się o dofinansowanie do trzech inwestycji.

Najmniej kosztownym zadaniem jest modernizacja ul. Bolesława Chrobrego w Orzeszu.

Wartość tej inwestycji wynosi 5 mln zł, a powiat przygotował wymagane pięć procent wkładu własnego, czyli 250 tys. zł.

Aż 15 mln zł może kosztować budowa hali sportowej przy I LO im. Karola Miarki w Mikołowie.

W tym wypadku wkład własny musi wynosić 10 proc. Podczas specjalnie zwołanej w lipcu sesji Rady Powiatu, zabezpieczono na ten cel w budżecie 1,5 mln zł.

Sztandarowym projektem jest budowa nowej siedziby Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

Koszt tego przedsięwzięcia sięga 18 mln zł, a powiat musi zapewnić 15 proc. finansowania, czyli 2,85 mln zł. O fatalnej sytuacji bytowej OPP piszemy od kilku lat. Placówka znajduje się przy ul. Miarki 9 w Mikołowie. Wciśnięta w podwórze za sklepem „Zgoda”, mieści trzy sale dydaktyczne o powierzchni 150 metrów. Tyle musi wystarczyć dla 60 zespołów zainteresowań, w których ćwiczy, szlifuje talenty i realizuje pasje prawie tysiąc młodych mieszkańców z całego powiatu. Mówiąc przewrotnie, placówka prowadzona przez charyzmatycznego i ambitnego dyrektora Radosława Tarczonia, padła ofiarą własnego sukcesu. Dalej, w takich warunkach nie da się prowadzić zajęć, chyba że zostanie ograniczony do nich dostęp, ale przecież nie na tym polega wychowawcza misja OPP. Pod presją rodziców i dzięki determinacji dyrektora placówki, starostwo ogłosiło konkurs architektoniczny na nową siedzibę. Zwycięska koncepcja robi ogromne wrażenie. Tak nowoczesnego i estetycznego obiektu trudno szukać w całym województwie. Dla nowej siedziby Ogniska znaleziono prestiżowe miejsce, na placu między starostwem a Białym Domkiem. Na papierze wszystko to wygląda rewelacyjnie, ale - jak zawsze - największym problemem są pieniądze. Powiat nie ma 18 mln zł. OPP może powstać jedynie dzięki zewnętrznemu dofinansowaniu. Czy kasa znajdzie się w rządowym Programie Inwestycji Strategicznych?

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search