heading article

Informacje

Informacje

Jesienne porządki na cmentarzu żydowskim

Licealiści z Miarki wysprzątali  dawny cmentarz żydowski przy ul. Konstytucji 3 Maja. Młodzież porządkowanie nekropolii rozpoczęła o 9.00, kiedy przybyła pierwsza, licząca prawie 60 osób grupa. Poza uczniami do akcji włączyli się wolontariusze oraz członkowie Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. Łącznie w przedsięwzięcie zaangażowało się ponad sto osób.

Wyposażeni w grabie, łopaty i szczotki oczyszczali nagrobki, grabili liście, zbierali potłuczone szkło, odsłaniali zakopane w ziemi macewy, wiele z nich dopiero teraz po latach, ujrzało światło dzienne.

- Zanim rozpoczęliśmy porządkowanie tej nekropolii, musieliśmy wyciąć samosiejki, skosić trawę i dopiero potem poprosiliśmy młodzież do współpracy. Naszym celem jest nie tylko uporządkowanie zapomnianych żydowskich cmentarzy, ale także przywrócenie historii tych miejsc – mówi Sławomir Pastuszka, reprezentujący Koalicję Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce, która zajmuje się odnawianiem górnośląskich, dawnych żydowskich cmentarzy. Projekt odnowy tych miejsc pamięci został dofinansowany z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

- Tu spoczywają Żydzi nie tylko z Mikołowa, ale aż z trzydziestu okolicznych miejscowości. Wszyscy oni przyczyniali się do rozwoju naszego regionu – przyznaje. Obecne prace są prowadzone na części należącej do skarbu państwa, reprezentowanego przez starostwo powiatowe. Jest to część nowa, na której pochówek prowadzono od lat 70-tych XIX wieku do lat 40-tych XX wieku. Od kilku lat trwają starania o pozyskanie drugiej starszej jego części, wówczas będzie możliwe uporządkowanie całej nekropolii.

- Jako starostwo wspieramy każdą inicjatywę, która przywraca świadomości społecznej nasze wspólne dziedzictwo kulturowe – powiedział Starosta Mikołowski Mirosław Duży.

- Chciałabym, aby w przyszłości uczniowie naszej szkoły sprawowali opiekę nad tym miejscem pamięci – zapewnia Barbara Modzelewska dyrektor I LO, która przypomina iż już we wrześniu licealiści z Miarki porządkowali to miejsce.

Źródło: aktualności powiatu mikołowskiego

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search