Informacje

Informacje

Liga broni, liga radzi…

Previous Next

Już po raz trzydziesty panie z Koła Ligi Kobiet przy KWK „Bolesław Śmiały” zorganizowały Comber Górniczy. Tym razem ponad 200 pań doskonale się bawiło w sali dawnego Domu Kultury w Wyrach. Tegoroczna, jubileuszowa impreza odbywała się pod hasłem znanym z legendarnego filmu Juliusza Machulskiego „Seksmisja”, czyli: „Liga broni, liga radzi, liga nigdy Cię nie zdradzi”. Gwiazdą wieczoru była znana i lubiana, śląska aktorka Joanna Bartel, której show rozbawił panie do łez. Natomiast uroczystego otwarcia combru dokonała Beata Maraszkiewicz, dyrektor ds. Ekonomiczno-Księgowych na kopalni Bolesław Śmiały.

Zapowiedzią dobrej zabawy było przywitanie w muzycznym, karnawałowym rytmie w wykonaniu Orkiestry Dętej kopalni „Bolesław Śmiały”. Jej muzyka witała uczestniczki jeszcze przed wejściem. A później już poszło z górki była muzyka, dobra zabawa i śpiew. Nie zabrakło również wspomnieniowych filmów i zdjęć z poprzednich combrów. A wśród nielicznych męskich uczestników spotkali byli Bernard Bugla, dyrektor kopalni Bolesław Śmiały oraz Aleksander Wyra, burmistrz Łaziska Górnych.

Jak na jubileuszowy comber przystało były wspomnienia i chwile zadumy…, a wszystko zaczęło się w gabinecie, nieżyjącego już dyrektora kopalni Bolesław Śmiały – Stanisław Gałeczki. – Pozazdrościłyśmy chłopom, że oni mają swoje karczmy, a my przecież też pracujemy na kopalni i nie możemy w swoim gronie świętować – opowiadała na scenie, Leokadia Supryn, jedna z założycielek koła Ligi Kobiet. – Założyłyśmy koło i mogłyśmy zacząć działać. Na pierwszą wycieczkę, nad morzem udało się nam skompletować tylko 20 uczestniczek, bo mężowie nie chcieli wówczas żon puszczać na takie imprezy, a kopalnia miała nowy autobus z 45 miejscami, więc dyrektor zapytał mnie: po co nam taki duży autokar, a ja na to, że każda z nas musi jechać przy oknie. Dyrektor się uśmiechnął, ale autobus dał i każda z nas miała miejsce przy oknie – opowiadała anegdotkę pierwsza przewodnicząca Koła, wręczając obecnej kosz z kwiatami. Skład pierwszego zarządu Koła tworzyły także: Danuta Widera, Nela Szczyrba i Maria Czyż. Obecnie rządzą: Anna Cebula-przewodnicząca, Anna Żmija-z-ca przewodniczącej, Danuta Ulczok-skarbnik, Krystyna Moskała-sekretarz oraz członkowie zarządu: Krystyna Pucher, Barbara Kolonko, Aleksandra Piszczek.

Jednakże trzeba pamiętać, że combry górnicze przygotowane przez Koło Ligi Kobiet przy Bolesławie Śmiałym to nie tylko spotkania towarzyskie przy złotym trunku, ale przede wszystkim wielki show i duży dobrej, wspólnej zabawy. Duszami artystycznymi tego przedsięwzięcia są Krystyna i Tadeusz Pucherowie oraz zespół „Optima”. W rytm piosenek wspólnie śpiewanych, zabaw i konkursów toczy się dobra zabawa.

- Każdy z naszych combrów odbywa się pod innym hasłem, przesłaniem – tym razem postawiliśmy na Ligę. Za każdym razem bawimy się w innym rytmie, by ciekawie – zapewniała Anna Cebula, przewodnicząca Koła.

Wcześniejsze imprezy odbywały się w rytmie haseł: „Festiwale”, festiwale”, „Kobieta w trzech aktach” czy „Cztery pory roku”. Zgodnie z wieloletnią tradycją nie zabrakło konkursów i zabaw – wylosowano cztery królowe, które zarządzały stołami, jak pszczoły ulami, panie ścigały się w piciu piwa na, ale nie z kufla… tylko z kroplówki, biegały w nartach oraz uczestniczyły w wielu innych fajnych zabawach.   (BL)

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search