Informacje

Informacje

Milionerzy powiatu mikołowskiego

W ubiegłym roku było 103 - teraz jest 115. Zarabiają tyle, jakby co roku wygrywali w totka.

O milionerach w powiecie mikołowskim pisaliśmy latem ubiegłego roku. Jest to czas, kiedy Izba Administracji Skarbowej publikuje podsumowania poprzedniego roku podatkowego. Jest się z czego cieszyć. Nawet, jeśli nie we wszystkich statystykach powiat mikołowski przoduje albo poprawia swoje notowania, to w jednej kategorii jest progres, przybywa lokalnych krezusów.

W ubiegłym roku skarbówka odnotowała w powiecie mikołowskim 103 osoby osiągające roczny dochód powyżej miliona złotych. Teraz jest ich aż 115. Niestety, dane osobowe są tajne. Nie wiemy, na czyim koncie kwota zaczyna się od siedmiu cyfr. Ocenianie po zewnętrznych atrybutach bogactwa może okazać się mylące. Mark Zuckerberg, założyciel facebooka i jeden z najbogatszych ludzi świata wygląda tak, że w Polsce miałby problem z wejściem do eleganckiej restauracji.

Jak wynika ze statystyk, milionerów przybywa nie tylko w powiecie mikołowskim, ale na całym Śląsku.

Mieszka ich tu ponad 3800, o czterystu więcej niż w 2019 r. Socjologowie i ekonomiści próbują teraz wyciągnąć jakieś wnioski z tych statystyk, ale jedno rzuca się od razu w oczy. Pandemia nie wszystkim dała po kieszeni. Bogatsi nie zbiednieli, a jeszcze powiększyli swoje grono.

- Śląscy milionerzy to w zdecydowanej większości przedsiębiorcy. To osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (blisko 90 proc. milionerów). Drugie miejsce zajmują osoby osiągające przychód ze stosunku pracy oraz działalności wykonywanej osobiście (4 proc.). W grupie osób zarabiających powyżej miliona złotych znaleźli się również podatnicy uzyskujący dochody z obrotu papierami wartościowymi (ponad 3,5 proc.) - mówi Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Pod względem liczby milionerów powiat mikołowski bardzo dobrze wypada na tle porównywalnych jednostek administracyjnych.

Zobaczmy ilu jest krezusów w innych miastach: Bielsko-Biała (396), Będzin (123), Bytom (63), Chorzów (95), Cieszyn (137), Czechowice-Dziedzice (56), Częstochowa (409), Dąbrowa Górnicza (86), Gliwice (278), Jastrzębie-Zdrój (30), Jaworzno (70), Katowice (373), Kłobuck (125), Lubliniec (78), Mysłowice (52), Myszków (78), Piekary Śląskie (23), Pszczyna (114), Racibórz (60), Ruda Śląska (66), Rybnik (145), Siemianowice Śląskie (33), Sosnowiec (127), Tarnowskie Góry (162), Tychy (175), Wodzisław Śląski ( 83), Zabrze (93), Zawiercie (71), Żory (51), Żywiec (85).

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search