Informacje

Informacje

Moto rady Autokliniki - Bez naklejek

4 wrześnie wejdzie w życie kolejny zapis pakietu deregulacyjnego, znoszący obowiązek naklejanie na szybę naklejek kontrolnych na szybę oraz wydawania kart pojazdu. Co to oznacza? Od tego dnia Urzędy przestaną wydawać wydawać karty pojazdu i nalepki kontrolne (z numerem rejestracyjnym naszego auta) naklejanego na przednią szybę.

W ten sposób zaoszczędzimy 75 zł. na karcie pojazdu i 18,50 zł. na naklejce. Pozostaje pytanie, czy z „udekorowanej” szyby należy naklejoną już nalepkę odkleić. Można, ale niekoniecznie. Musimy to zrobić tylko w jednym przypadku. Jeśli kupimy zarejestrowany wcześniej samochód i chcemy zmienić tablice rejestracyjne, choć teraz nie musimy tego robić. Wtedy musimy pozbyć się naklejki, na której wydrukowane są stare numery.

Wiele osób pytało mnie jak odkleić przylepioną już nalepkę, bo ta czynność sprawiała trochę kłopotów. Nie dziwię się, bo tak jest. Z zasady była jednorazowa, stąd mocno trzymała się na szybie.

Jej odklejenie a dokładniej mówiąc zdzieranie, często pozostawiało na szybie brzydki ślad. Jak zatem ją odkleić, by tego śladu nie było? Najskuteczniejszą metodą pozbycia się możliwie największej części naklejki jest podgrzanie jej do dość wysokiej temperatury. Przy takich upałach jakie mieliśmy ostatnio, wystarczy ustawić samochód szybą do słońca, co powinno zapewnić odpowiednią temperaturę. Jeśli nie możemy wspomóc się suszarką, pamiętając, by nie dmuchać gorącym powietrzem na szybę punktowo, a tym samym uniknąć pęknięcia szyby. Kiedy szyba podgrzana jest do dość wysokiej temperatury, podważamy narożnik naklejki paznokciem lub żyletką. Odchylony narożnik wystarczy złapać palcami i powoli odrywać nalepkę, pamiętając o podgrzewaniu (jeśli robimy to wspomnianą suszarką. Jeżeli na szybie pozostaną jakieś, wystarczy wytrzeć je szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną lub innym rozpuszczalnikiem. Egzamin zdaje też szmatka nasączona płynem do mycia szyb. Nasączoną nim szmatkę przytrzymać przez dwie, trzy minuty w miejscu przyklejenia naklejki i potem pozostałości zdrapać. Jeśli jednak nie obowiązująca już naklejka nam nie przeszkadza, niech zostanie. Szkoda czasu.

Jerzy Paja

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search