heading article

Informacje

Informacje

Moto rady Autokliniki - czyszczenie tapicerki

Niewielu kierowców nie dba o czystość wnętrza swojego samochodu. Niestety, nawet przy największych pedantach, po jakimś czasie na tapicerce, obiciach czy plastikach, pojawiają się zabrudzenia, spowodowane naszym ubraniem i obuwiem, siatkami z zakupami, dymem papierosowym, czy resztkami jedzenia – szczególnie wtedy, gdy pasażerami są podróżujące z nami dzieci.

Dlatego w samochodach mających już spory przebieg albo wiek, należy co jakiś czas zabrać się za odświeżenie wnętrza, a szczególne tapicerki. Zalegający kurz i powierzchniowe zabrudzenia, straszą nie tylko wyglądem, ale stanowią też siedlisko zarazków i roztoczy odczuwanych przez alergików.

Czyszczenie i odświeżanie tapicerki najlepiej powierzyć jest wyspecjalizowanym zakładom, ale to wiąże się z wydatkami. Ci, którzy mają ku temu warunki, mogą to zrobić sami, choć bez wydatków też się nie obędzie, gdyż do czyszczenia i odświeżania potrzebne są środki, które kosztują. Na rynku produktów przeznaczonych do czyszczenia, czy prania tapicerki samochodu nie brakuje. Inne przeznaczone są do tapicerki materiałowej, inne do skóry. W zależności od stopnia zabrudzenia, możemy skorzystać z pianki w aerozolu lub atomizerze, mleczka, czy poręcznych ściereczek nasączonych preparatem. Do czyszczenia i pielęgnacji tapicerki skórzanej dostępne jest specjalne mleczko do czyszczenia skóry. Przy kupowaniu środków, przeczytajmy ulotkę o ich zastosowaniu, pamiętając, że najtańsze produkty, na pewno nie przyniosą rewelacyjnych skutków.

Jeżeli do czyszczenia i odświeżania wnętrza samochodu zabieramy się sami, pamiętajmy o następujących zasadach:

  • Przed przystąpieniem do czyszczenia tapicerki dokładnie odkurzmy całe wnętrze samochodu.
  • Nie zapominajmy również o wyjęciu i wytrzepaniu wycieraczek oraz odkurzeniu wykładziny podłogowej.
  • Tapicerkę z materiału spryskajmy wybranym preparatem. Atomizer ma postać płynu, aerozol - pianki.
  • Nałożony preparat z atomizera delikatnie wcieramy. Pod jego wpływem czyszczone miejsca na chwilę ściemnieją, co ułatwi dokładne pokrycie całej powierzchni.
  • W przypadku aerozolu na czyszczonej powierzchni wytwarza się obfita piana. Po jej nałożeniu odczekajmy kilka minut, po czym przecieramy te miejsca wilgotną ściereczką usuwając pozostałości preparatu.
  • Przed czyszczeniem tapicerki skórzanej, przecieramy ją najpierw wilgotną ściereczką.
  • Do poszycia ze skóry stosujemy osobne produkty, w tym również w postaci mleczka.
  • Mniejsze zabrudzenia możemy wyczyścić przy użyciu ściereczek nasączonych preparatem do tapicerki.
  • Czyszcząc tapicerkę nie zapominajmy o bokach drzwi, podsufitce, zagłówkach oraz wykładzinie bagażnika.
  • Stosowanymi preparatami możemy również wyczyścić wykładzinę podłogową, czy dywaniki welurowe.

Proste, prawda? Nasze auto jest czyste i pachnie nowością!

Jerzy Paja

 

 

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search