heading article

Informacje

Informacje

Niech się mury pną do góry

Gdzie w województwie śląskim buduje się najwięcej komercyjnych mieszkań. W stolicy regionu Katowicach? U inwestycyjnych liderów takich jak Tychy, Gliwice czy Dąbrowa Górnicza? Nie. Na szczycie tego rankingu jest Mikołów.

Główny Urząd Statystyczny przygotował statystykę ilustrującą rozwój budownictwa mieszkaniowego. Jako miarę przyjęto liczbę mieszkań oddanych w ubiegłym roku na statystyczny tysiąc mieszkańców. Przy czym, nie chodzi tutaj o ofertę komunalną, inicjowaną przez samorządy, lecz o rynek komercyjny. Teoretycznie w rankingu powinny przodować duże zespoły miejskie, które przyciągają młodych ludzi perspektywami rozwojowymi, miejscami pracy, ofertą rozrywkową. Tak jest w Warszawie, Trójmieście czy Poznaniu. Aglomeracja śląska wyłamuje się od tej reguły. Katowice (ze wskaźnikiem 8,04) są co prawda drugie w zestawieniu, ale pozostałe duże miasta przeżywają regres w budownictwie mieszkaniowym. W Bytomiu czy Zabrzu ten rynek praktycznie zamarł.

W naszym regionie największym zainteresowaniem developerów i prywatnych inwestorów cieszą się mniejsze, kameralne miasta, dobrze skomunikowane i oferujące dobre warunki do życia oraz wypoczynku. Tę listę otwiera Mikołów.

W 2021 roku w Mikołowie oddano do użytku 373 mieszkania. Na każdych 1000 mieszkańców oddano więc do użytku 9,1 nowych lokali. Jest to wartość znacznie większa od średniej dla województwa śląskiego i całej Polski. Całkowite zasoby mieszkaniowe w Mikołowie to 16 107 nieruchomości. Na każdych 1000 mieszkańców przypadają zatem 393 mieszkania. źródło: GUS, polskawliczbach.pl

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search