Informacje

Informacje

Odblaskowe koniczyny dla mikołowskich seniorów

Dzielnicowi mikołowskiej komendy wykorzystując tak zwane godziny dla seniorów, wyruszyli  w teren by rozdać, ufundowane przez Urząd Miasta Mikołów, odblaskowe koniczynki. Najstarsi mikołowianie doskonale wiedzą, że na drodze trzeba być ostrożnym. Mimo jednak wszelkich starań, pieszy nie zawsze jest widoczny. Ci, których spotkali  policjanci zobowiązali się do "uzbrojenia" w te małe, tak wiele znaczące gadżety. Bezpieczeństwo to przecież nasze wspólne dobro.

Większości z nas koniczyna kojarzy się ze szczęściem. Właśnie dlatego odblaskowe zawieszki dla najstarszych mikołowian przybrały taką właśnie formę. Dzięki współpracy mikołowskich policjantów z lokalnym samorządem, kilkadziesiąt sztuk  trafiło do miejscowych seniorów. By to szczęście nie opuszczało ich w czasie codziennych pieszych podróży, dzielnicowi wykorzystując tak zwane godziny dla seniorów, wyruszyli do podległych sobie dzielnic i zachęcali najstarszych mieszkańców do "uzbrojenia się" w ten niewielki, tak wiele znaczący element.

Jak nosić odblaski?

Odblask, czyli popularna zawieszka to element pokryty specjalną substancją odbijającą światło. Zgodnie z polskimi przepisami ruchu drogowego, piesi powinni przemieszczać się po lewej stronie drogi. Miejsce mocowania odblasków nie jest jednoznacznie określona w przepisach, lecz warto wiedzieć które miejsce zmaksymalizuje naszą widoczność na drodze.

Miejsce przymocowania takiego elementu ma znaczenie i w ogromnym stopniu wpływa na odległość, z której kierowcy widzą pieszych - przede wszystkim na przejściu dla pieszych.

Dobrym miejscem jest umocowanie takiego elementu na plecaku lub niesionej torbie, aby osoby kierujące samochodem w tym samym kierunku co idący pieszy, zauważyli ich z bezpiecznej odległości i mogli zmniejszyć prędkość, zachowując zasadę ograniczonego zaufania do pieszego.

Kolejnym miejscem gdzie powinniśmy zawiesić odblask, są prawa ręka lub noga pieszego, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo ludzi idących w przeciwnym kierunku do przemieszczającego się samochodu, jest to miejsce które kierowca najszybciej zauważy, dodatkowo z racji iż ciągle kończyny są wprawiane w ruch.

Jeśli jedziemy rowerem, opaska odblaskowa powinna być na błotniku, bagażniku lub pod siodełkiem tak – aby była, jak najlepiej widoczna.

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search