Informacje

Informacje

Odpowiedzą za naruszenie kwarantanny

Jednym z zadań policjantów w czasie szerzenia się koronawirusa jest sprawdzanie, czy osoby objęte kwarantanną nie opuszczają miejsc jej odbywania. Mundurowi docierają do coraz większej liczby ludzi, obecnie nawet kilkuset dziennie. W poprzednim tygodniu dwie osoby naruszyły obowiązujące zasady.

 

O sytuacji został powiadomiony Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który może nałożyć karę w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. Oprócz tego, osoby te będą tłumaczyć się w sądzie. Do przypadków niedostosowania się do kwarantanny doszło na terenie Łazisk Górnych. W obu sytuacjach policjanci nie zastali w domu osób, które powinny podporządkować się tym regułom. Jeden z mężczyzn - 50-latek poszedł do sklepu, drugi - 28-letni - jak wyjaśnił później policjantom, wybrał się "tylko do samochodu". Mundurowi sporządzili stosowną dokumentację. Obaj mężczyźni odpowiedzą teraz przed sądem. Muszą się także liczyć konsekwencjami ze strony służb sanitarnych.

 

Policjanci przypominają o konieczności stosowania się do kwarantanny. Każda osoba, która nie stosuje się do zaleceń, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 kodeksu wykroczeń (kara nagany lub grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych) bądź z art. 165 kodeksu karnego. Za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

 

Ponadto, o naruszeniach każdorazowo informowana jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, który to organ może nałożyć karę finansową w wysokości nawet 30 tys. zł.

 

Pamiętajmy! Nie przestrzegając nowych zasad bezpieczeństwa, narażamy życie i zdrowie innych osób! Bądźmy odpowiedzialni za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro! Od zdyscyplinowania w tym trudnym dla wszystkich czasie, zależeć może życie i zdrowie wielu osób. Dlatego nie bagatelizujmy poleceń i wytycznych instytucji państwowych, aby nie narażać nikogo na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem. #zostańwdomu.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search