heading article

Informacje

Informacje

Pomóż Januszowi i Innym

Janusz Król ma 42 lata. Z zawodu jest ratownikiem górniczym w KWK „Bolesław Śmiały”. Mieszka wraz z rodziną, żoną Sylwią i synem Oskarem, w Łaziskach Górnych. Uwielbia sport i motoryzację. O chorobie dowiedział się w kwietniu 2012 roku. Podjął walkę i rok później odzyskał zdrowie na tyle, że wrócił do zawodu. Niestety, we wrześniu okazało się, że choroba znowu zaatakowała. Jedynym sposobem na to, aby mógł nadal pracować i cieszyć się życiem jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka.

Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla Janusza i Innych organizujemy akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku .

- Zwracam się z ogromną prośbą: Proszę przyjdź na akcję! Zarejestruj się! Pomóż mi i Innym chorym! - mówi Janusz.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka lub pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Fundacja DKMS Polska, to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 570 000 (wrzesień 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 434 (wrzesień 2014) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w dwóch lokalizacjach:
Data: 9 listopada 2014r. Godziny: 10:00 - 16:00
Miejsce 1: Miejski Dom Kultury, Rynek 19, Mikołów
Miejsce 2: Miejski Dom Kultury, ul. Świerczewskiego 2, Łaziska Górne

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search