heading article

Informacje

Informacje

Poznawali las i aromaty pod mikroskopem

Previous Next

W czwartek, 10 listopada, we współpracy z instytucjami zrzeszonymi w Porozumieniu Społeczeństwo i Nauka (SPiN) w Śląskim Ogrodzie Botanicznym zorganizowano po raz drugi wydarzenie pod nazwą SPiN Day. Odwiedziły nas cztery grupy młodzieży ze szkół w Mikołowie oraz Mysłowicach, a każda wzięła udział w czterech ciekawych warsztatach.

Była to wirtualna wyprawa do lasu połączona z quizem, warsztat terenowy, zajęcia laboratoryjne „Smaki i aromaty pod mikroskopem” oraz wycieczka terenowa bioposzukiwacz. Podczas wirtualnej wyprawy do lasu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z jego ekosystemem, strefami i warstwami. Była to okazja do poznania budowy i funkcjonowania lasu (różnych jego rodzajów) oraz metod jego ochrony. W drugiej części warsztatu uczestnicy zgłębiali odgłosy mieszkańców tego różnorodnego i ciekawego ekosystemu.

Na kolejnych zajęciach młodzi odkrywcy, tym razem w terenie badali różne ślady pozostawiane przez zwierzęta oraz uczyli się ich interpretacji. Z kolei, podczas zajęć mikroskopowych mieli okazję zapoznać się z budową mikroskopu i nauczyli się samodzielnie wykonywać preparaty. Dzięki tej umiejętności przygotowali preparaty, na których zobaczyli w powiększeniu przekrój przez nasiona kminku, igłę sosny i zbiorniki wydzielnicze w skórce pomarańczy. Wszystkie te gatunki kojarzą nam się z intensywnym i bardzo przyjemnym zapachem, mogliśmy więc przyjrzeć się dokładnie mikrostrukturom odpowiedzialnym za wydzielanie tych pachnących substancji.

Warsztat „Zielony detektyw” był niespodzianką dla uczestników. Stanowił on wyzwanie intelektualne i z pewnością pozwolił na zaktywowanie wszystkich grup mięśni. Spodziewamy się, że dzięki tym zajęciom młodzież znacznie poszerzyła swoją wiedzę na temat rodzimej przyrody, a przy tym dobrze się bawiła.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search