Informacje

Informacje

Świat zamarł, powiat mikołowski też

Ostatnią publiczną imprezą zorganizowaną w powiecie mikołowskim przed ogłoszeniem narodowej kwarantanny była nasza gala „Sportowych Osobowości Roku”. Czy zaczniemy wracać do życia przynajmniej w czerwcu?

 

Takiej sytuacji nie mieliśmy od początku istnienia „Naszej Gazety”. Zawsze jest problem z nadmiarem informacji. W powiecie mikołowskim sporo się dzieje, a gazeta nie jest z gumy i nie wszystko się zmieści. Teraz mamy inny problem. Koronawirus zamroził wszystko. Nie ma imprez sportowych, kulturalnych, konferencji, generalnie nie ma niczego. Społeczna kwarantanna zaczęła się w marcu i mamy cichą, niewypowiadaną na głos - aby nie zapeszyć - nadzieję, że skończy się to w maju. Tak czy inaczej, jeden kwartał został nam wyjęty z życiorysu. Co straciliśmy?

 

Na pewno nie odbędzie się „Bitwa Wyrska - Boj o Gostyń”, czyli największa plenerowa rekonstrukcja historyczna w naszym regionie.

 

Impreza została zaplanowana na 23 maja, czyli przy pozytywnym splocie wydarzeń, koronawirus może już być wtedy w odwrocie. Nie wiemy jednak tego na pewno. „Bitwa” jest skomplikowanym i kosztownym przedsięwzięciem logistycznym. Gdyby miała się odbyć, przygotowania już powinny iść pełną parą,
a teraz nie wolno robić niczego innego poza czekaniem.

 

- W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, w obawie o zdrowie naszych gości, widzów, uczestników, jak i nas samych - organizatorów, podjęłam decyzję, że tegoroczna edycja: „Bitwy Wyrskiej - Boju o Gostyń” nie odbędzie się. Pieniądze przeznaczone na organizację tegorocznej inscenizacji zostaną wykorzystane na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa - mówi wójt Barbara Prasoł.

 

Miejmy nadzieję, że ofiarą koronawirusa nie padnie Bieg Wyrski. Imprezę zaplanowano na 7 czerwca. Na stronie organizatora nie ma na razie żadnych informacji, choć wszystko i tak zależy od rozwoju sytuacji pandemicznej w Polsce.

 

W podobnej sytuacji są Łaziska Górne.

 

W czerwcu odbywają się w tym mieście dwie popularne w całym powiecie imprezy: Industriada i Świętojańskie Dni Łazisk. Pierwsza organizowana jest przez władze województwa śląskiego, druga to domena samorządu. Zapytaliśmy w obu instytucjach o plany na czerwiec i dostaliśmy podobną odpowiedź: w czasach koronawirusa nie da się planować niczego. Na pewno nie można spodziewać się imprez w kwietniu i maju. Czerwiec to odległa perspektywa.

 

Orzesze też stoi i czeka.

 

Odwołano spektakle w ramach Orzeskich Wieczorów Kabaretowych. W Miejskim Ośrodku Kultury nie odbędą się spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych oraz koncerty planowane od kwietnia do czerwca. W sumie z afisza zeszło dziesięć imprez. Spektakl muzyczno-kabaretowy pt. „W cylindrze na lwy...”, który miał się odbyć 27 marca przeniesiono na 25 września. Nie zrezygnowano z koncertu charytatywnego GRAMY DLA KRZYSZTOFA, który odbędzie się w późniejszym terminie.

 

Odwołano natomiast, tradycyjny orzeski festyn z okazji Dnia Dziecka. W MOK zawieszono zajęcia stałe do końca maja, a sportowe do czerwca. Nie odbędą się również przeglądy i konkursy, współorganizowane z placówkami oświatowymi. Do końca lipca odwołano wycieczki.

 

W Ornontowicach to samo.

 

Tętniąca życiem Arteria zawiesiła imprezy. Można zapomnieć o Dniach Ornontowic, zaplanowanych na 12-13 czerwca.

 

- Środki finansowe przewidziane na ich organizację zostaną wykorzystane m.in. na szeroko rozumianą walkę z rozprzestrzeniającą się chorobą zakaźną - dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy.

 

Nie będzie też Powiatowego Pikniku Strażackiego, który miał się odbyć 23 maja. Podobny los spotkał bieg przełajowy o puchar wójta oraz obchody z okazji stulecia sportu w Ornontowicach i 35-lecia GKS Gwarek.

 

Mikołów też odwoła najbardziej prestiżowe imprezy.

 

- Z uwagi na stan epidemii, jak i brak możliwości w potwierdzaniu umów, kontraktów, płatności zaliczek, przyjazdów artystów z zagranicy, itp., informuję, że tegoroczne Mikołowskie Dni Muzyki oraz Dni Mikołowa zostają odwołane. Zapewne takie decyzje będą musiały być podjęte także odnośnie innych mniejszych imprez przy utrzymującej się sytuacji epidemicznej lub pogarszającej się sytuacji finansowej. Nasza decyzja jest także podyktowana koniecznością przewidywania innych o wiele ważniejszych obecnie wydatków, jak i mniejszych wpływów podatkowych do budżetu miasta - poinformował na swoim profilu facebookowym burmistrz Stanisław Piechula.

 

Oczywiście, godne polecenia są wszelkie pomysły związane ze spędzaniem wolnego czasu w internecie, ale człowiek jest zwierzęciem stadnym. Aby czerpać z życia satysfakcję potrzebujemy kontaktów z innymi ludźmi. Zabrał to koronawirus i nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać. (bl)

 

 

 

Foto: Spośród dziesiątek imprez odwołanych w powiecie mikołowskim, najbardziej spektakularną ofiarą koronawirusa jest „Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń”.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search