Informacje

Informacje

Szkoła w Paniowach - jak nowa!

Previous Next

Jest duże prawdopodobieństwo, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Paniowach chodzą do szkoły z uśmiechem na twarzach. Po długim okresie dojeżdżania do innych mikołowskich placówek, pierwszego września powrócili do swojej rozbudowanej „ósemki”, która zmieniła się nie do poznania.

Inwestycja rozpoczęła się dwa lata temu. Jej koszt to ponad 12,5 mln złotych.

Powierzchnia użytkowa szkoły wzrosła z 1390 m2 do 2757 m2.

W nowej przestrzeni pojawiły się sale lekcyjne (w tym językowa i komputerowa), gabinety, pokój nauczycielski, biblioteka, świetlice, blok żywieniowy oraz szatnie i pomieszczenia magazynowe. Dotychczasowe pomieszczenia szkoły przebudowano i wyremontowano, powstał oddział przedszkolny z możliwością utworzenia dwóch grup dla 50 dzieci, wybudowano też jadalnię.

Ponadto budynek szkoły został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - wykonano pochylnię, łazienki na parterze i I piętrze, zamontowano windę dostosowaną do przewozu wózków. W trakcie realizacji dodatkowo wykonano wzmocnienia fundamentów i stropów najstarszej części budynku oraz wykonano nowe izolacje posadzek pomieszczeń parteru najstarszej części budynku.

Mocno zmienił się również teren wokół szkoły – są nowe chodniki i dojścia do parkingu.

Teren wokół utwardzono kostką brukową (droga pożarowa, plac dostaw), wymieniono ogrodzenia, zamontowano nowe urządzenia i ułożono bezpieczną nawierzchnię z granulatu. Ponadto, plac zabaw przy boisku doposażono w urządzenia, które zaproponowano w Budżecie Obywatelskim 2020. Całość została ogrodzona, a nawierzchnię pokryto matami przerostowymi. Co dla mnie szczególnie ważne, placówka posiada ekologiczną instalację solarną do podgrzewania wody, a w listopadzie w ramach nowego projektu na budynku zainstalujemy panele fotowoltaiczne.

Z zewnątrz placówka wygląda nowocześnie i naprawdę okazale, ale chyba jeszcze większe wrażenie robi wewnątrz.

Na wyposażenie przeznaczyliśmy kwotę 600 tys. złotych. Dzięki tym środkom zakupiono sprzęt do 6 nowych sal lekcyjnych, pomieszczeń przedszkolnych, świetlicy, szatni, pokoju nauczycielskiego, aneksu kuchennego czy gabinetów. Powstała pracownia językowa z meblami i słuchawkami o wartości około 50 tys. złotych. Zakupiono m.in. sprzęt elektroniczny na kwotę ponad 200 tys. złotych, w tym 20 laptopów, 6 tablic interaktywnych, 28 komputerów stacjonarnych z monitorami.

Nowocześnie wyposażono kuchnię i stołówkę (piec konwekcyjny, obieralnia z urządzeniami, nowe chłodnie). Szkoła zyskała monitoring wizyjny 30 kamer - 15 zewnętrznych i 15 wewnętrznych, na korytarzach powstały kąciki do odpoczynku i rekreacji z kanapami i pufami do siedzenia.

W sobotę 27 sierpnia wspólnie z dyrekcją szkoły zorganizowaliśmy festyn i „dzień otwartych drzwi”. Można więc było obiekt zwiedzić i wszystkiego dotknąć. Zadanie nie było łatwe w realizacji. Przypadło na czas pandemii i galopującej inflacji. Te trudności zostały pokonane i dziś uczniowie Paniów uczą się w naprawdę nowoczesnych i dobrych warunkach. Sądzę, że nam wszystkim daje to poczucie satysfakcji.

Mateusz Handel, wiceburmistrz Mikołowa
Od 1 września uczniowie w Paniowach uczą się w nowoczesnej szkole. Jestem przekonany, że to dobrze wydane pieniądze, ponieważ stanowią inwestycję w dzieci i ich rozwój, a to oznacza inwestycję w przyszłość. Wśród wielu nowości w wyposażeniu szkoły, cieszą mnie również rozwiązania ekologiczne. Życzę wszystkim owocnego roku szkolnego!

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search