Informacje

Informacje

Węgiel z „Bolka” nie dla ludzi

Niestety mieszkańcy naszego powiatu nie mogą - jak w Mysłowicach - odbierać węgla bezpośrednio ze „swojej” kopalni. Jesteśmy skazani na pośredników, ponieważ węgiel z kopalni Bolesław Śmiały z przyczyn technicznych nie nadaje się do palenia w indywidualnych piecach.

W ramach programu preferencyjnej sprzedaży, najtańszy węgiel w Polsce jest w Mysłowicach. Wszystko dzięki temu, że na terenie miasta funkcjonuje kopalnia Wesoła, należąca do Polskiej Grupy Górniczej. Prezydent Mysłowic dogadał się z wojewodą i zarządem PGG, a efekcie mieszkańcy mogą odbierać węgiel bezpośrednio z kopalnianego składu, po cenie rządowej - 1500 zł.

W naszym powiecie też działa kopalnia należąca do PGG, ale niestety nie uczestniczy w preferencyjnym programie. Surowiec z „Bolka” prawie w całości idzie na przemiał i trafia do elektrowni. Nie produkuje się tutaj pożądanego przez odbiorców indywidualnych groszku i orzecha. Szkoda. Gdyby węgiel był lepszej jakości, samorządy powiatu mikołowskiego mogłyby pójść śladem Mysłowic i zrezygnować z pośredników, którzy naliczają sobie marżę.

PGG do kwietnia tego roku ma dostarczyć samorządom blisko milion ton węgla. Spółka - jak nas zapewniono w biurze prasowym - jest na to w pełni przygotowana. W dostarczeniu surowca pomaga PKP Cargo. Węgiel trafił już do wszystkich gmin, które zawarły umowy ze spółką. W sumie 867 gmin otrzymało 390 tysięcy ton węgla.

PGG jest jednym z sześciu podmiotów, dostarczających węgiel samorządom. W akcję są też zaangażowane spółki: PGE Paliwa, Tauron Wydobycie, Węglokoks, Węglokoks Kraj i Lubelski Węgiel Bogdanka.

Przypomnijmy, że gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne, zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego, mogą kupować węgiel za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Natomiast nie mogą sprzedawać węgla mieszkańcom w cenie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Obowiązuje 3-tonowy limit zakupu węgla przez gospodarstwa domowe.

Adam Gorszanów, wiceprezes do spraw handlowych Polskiej Grupy Górniczej
Podczas narad zarządu Polskiej Grupy Górniczej były rozważane propozycje, aby włączyć kopalnię Bolesław Śmiały do programu preferencyjnej sprzedaży węgla. Ze względu na jakość surowca odstąpiliśmy jednak od tego pomysłu. Istniały obawy, że węgiel z tej kopalni nie spełni oczekiwań odbiorców.

Foto: Niestety „Bolek” nie nadaje się do akcji preferencyjnej sprzedaży węgla.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search