heading article

Informacje

Informacje

Wpuszczeni w kanał

Pismo samorządowe „Wspólnota” przygotowało dosyć niecodzienny ranking. Dotyczy on wyłącznie gmin wiejskich i poświęcony jest dostępności do kanalizacji. Nasi reprezentanci w tym zestawieniu, Ornontowice i Wyry, wypadli średnio.

- Działaczom samorządowym nie trzeba przypominać, że w początkach odrodzonej samorządności, po rozbudowie sieci wodociągowych, kanalizacja była  jednym z najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań stojących przed władzami lokalnymi. Dostęp do kanalizacji na terenach wiejskich to nie tylko bardzo ważny element akceptowalnych warunków życia mieszkańców, ale także warunek wstępny ochrony środowiska. Wiadomo, że korzystanie z będących podstawową alternatywą dla kanalizacji sieciowej przydomowych szamb to albo rozwiązanie kłopotliwe i kosztowne albo – w przypadku zbiornika nieszczelnego – zabójcze dla wód gruntowych i ogólnie dla środowiska naturalnego – napisali autorzy rankingu.

Dla ponad 1500 gmin wiejskich w całej Polsce zastosowano różne kryteria porównawcze. Ornontowice i Wyry zakwalifikowano  do kategorii  gminy wiejskie - podmiejskie. W skali kraju jest ich 142. Najwyższy odsetek (99,9 proc.) osób korzystających z kanalizacji odnotowano w Tarnowie Podgórnym w województwie wielkopolskim. Nasi reprezentanci wypadli średnio. Wyry  (75 proc.) znalazły się na 39 miejscu. Ornontowice  ze wskaźnikiem skanalizowania 54,2 proc. zajęły 83 pozycję.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search