heading article

Informacje

Informacje

Z rezerwą do kryzysu

Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” przygotowało ranking dotyczący nadwyżki operacyjnej wszystkich polskich samorządów za lata 2017-2019. To bardzo ważny wskaźnik określający, w jakim stanie gminy wkroczyły w korona-kryzys. Niektóre dane z powiatu mikołowskiego napawają optymizmem, ale inne niepokoją.

Nadwyżka operacyjna to główny wskaźnik poziomu bezpieczeństwa finansowego samorządów lokalnych. Jest to różnica między dochodami a wydatkami w roku budżetowym. W obecnych czasach jest to ważny wskaźnik, bo określa zdolność do podniesienia się po upadku spowodowanym koronawirusem. Im w lepszej kondycji były samorządy przed pandemią, tym mniejsze odczują skutki. W rankingu wzięto pod uwagę średnią z lat 2017-2019. Kwoty w wykresach oznaczają poziom nadwyżki operacyjnej na głowę mieszkańca. Samorządy podzielono na województwa, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, miasteczka i gminy wiejskie. Nas interesują przede wszystkim cztery ostatnie kategorie.

Powiaty

W rankingu sklasyfikowano 314 powiatów. Mikołowski wypadł słabo zajmując dopiero 219 miejsce. Z zestawienia wybraliśmy śląskie powiaty, aby mieć regionalną skalę odniesienia. I też nie wygląda to dobrze. Na 17 powiatów z województwa śląskiego otwieramy ostatnią czwórkę.

Miasta powiatowe

W tej klasyfikacji jest Mikołów z nadwyżką operacyjną 257 zł na mieszkańca. Ujęto 267 jednostek administracyjnych. Stolica naszego powiatu zajęła 121 miejsce, czyli pod koniec pierwszej połowy tabeli. Na tle innych miast powiatowych ze Śląska wypadamy nie najgorzej. Przed Mikołowem są Lubliniec, Tarnowskie Góry i Żywiec. Wyprzedziliśmy: Kłobuck, Racibórz, Myszków, Pszczynę, Wodzisław Śląski, Będzin, Zawiercie i Cieszyn.

Miasteczka

W tym rankingu znajdują się Łaziska Górne i Orzesze. W sumie sklasyfikowano 505 miasteczek. Prześledźmy, jak ułożyła się śląska lista. Najwyżej są: Knurów, Imielin, Szczyrk, Sośnicowice, Czeladź, Bieruń, Kalety, Siewierz, Wisła, Ustroń, Koziegłowy, Skoczów.

Na 203 miejscu sklasyfikowano Orzesze ze średnią operacyjną 336 zł na mieszkańca.

Dalej uplasowały się: Czechowice-Dziedzice, Miasteczko Śląskie, Lędziny, Pyskowice, Kuźnia Raciborska, Radzionków, Szczekociny, Wilamowice, Koniecpol, Toszek, Strumień, Poręba, Łazy, Blachownia, Czerwionka-Leszczyny.

Na 365 pozycji uplasowały się Łaziska Górne (220 zł).

Stawkę zamykają: Radlin, Woźniki, Krzanowice, Żarki, Pszów, Ogrodzieniec, Sławków, Rydułtowy, Wojkowice, Pilica, Krzepice.

Gminy wiejskie

To najliczniejsza kategoria. Sklasyfikowano 1537 gmin wiejskich, a wśród nich Ornontowice i Wyry. Wieści są dobre. Ornontowice zajęły rewelacyjne 55 miejsce
z nadwyżką operacyjną w wysokości 899 zł na osobę. Wyry znalazły się na 453 pozycji (378 zł).

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search