Kultura

Ciekawy konkurs plastyczny

Często mijamy je, rzadko zwracamy na nie uwagę. Stoją przy drodze, na cmentarzu czy na prywatnych posesjach. Przede wszystkim powstawały w ramach podziękowań. Fundatorami zostawali najczęściej mieszkańcy gminy. Przydrożne krzyże.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła oraz ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach postanowiły zwrócić uwagę na te wyjątkowe obiekty, poprzez wspólną organizację konkursu plastycznego pt. „Przydrożne Krzyże Ornontowic”. Celem konkursu jest promocja dziedzictwa kulturowego oraz rozwój umiejętności plastycznych. Prace można składać do 1 września 2017 r. Uczestnicy podzieleni będą na cztery kategorie wiekowe: od 6 do 9 lat, od 10 do 13 lat, od 14 do 18 lat oraz powyżej 18 roku życia i w dwóch kategoriach plastycznych: malarstwo – dowolna technika, rysunek – dowolna technika.

W Ornontowicach znaleźć można pięć takich krzyży. Najstarszy (1867 rok) z nich znajduje się na prywatnej posesji przy ul. Leśnej, kolejny zlokalizowany jest przy ulicy Zwycięstwa, a jego powstanie datuje się na rok 1879. Następne powstawały już w XX wieku i tak kolejno: skrzyżowanie ulic Chudowskiej i Kolejowej 1900 rok, cmentarz parafialny przy ulicy Zwycięstwa 1907 rok oraz w 1919 roku przy ulicy Cichej.

Krzyże sukcesywnie poddawane są konserwacji dzięki inicjatywie Urzędu Gminy Ornontowice.

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konkursie. Szczegółowe informacje, w tym regulamin konkursu, są dostępne na stronie Parafii (www.ornontowice.wiara.org.pl) i ARTerii (www.centrumarteria.pl) oraz w biurach ARTerii i kancelarii.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search