Kultura

Dzień Ptaków w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

Obchodami Międzynarodowego Dnia Ptaków, 2 kwietnia, rozpoczyna się w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie w tym roku cykl spotkań o charakterze przyrodniczo-ekologicznym organizowanych w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego współfinansowanego przez WFOŚiGW w Katowicach.

A co w programie?

O godz. 9.00 grupa amatorów pieszych wędrówek i pasjonatów przyrody pod przewodnictwem edukatora wyruszy na obserwacje ptaków. W samo południe rozpocznie się seminarium popularnonaukowe „Ptaki oczami ornitologów”, podczas którego swoje wystąpienia będą mieli przedstawiciele takich organizacji przyrodniczych, jak: Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu (plan seminarium w oddzielnym pliku).

Po seminarium (ok. godz. 14.00) nastąpi uroczyste otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej „Władcy przestworzy – PTAKI”, na którą złożyło się prawie 80 fotografii wybitnych fotografów przyrody i jednocześnie jej wielkich miłośników – pań: Barbary Bacler-Żbikowskiej, Katarzyny Szymańskiej oraz panów: Henryka Kościelnego, Piotra Przybyły, Jacka Żbikowskiego, Adriana Ślązoka, Mirosława Wąsińskiego oraz Andrzeja Sucheckiego. Wszyscy autorzy zdjęć zaszczycą nas swoją obecnością podczas wernisażu.

Ponadto w godz. 12-18 odbywać się będzie gra terenowa dla całych rodzin w ramach całorocznego cyklu „Zielony Odkrywca”, szereg kreatywnych warsztatów oraz zabaw, projekcje filmowe, obserwacje ptaków oraz kiermasz rękodzieła, również wielkanocnego, i wiele innych. Odbędzie się akcja wieszania budki lęgowej, podczas której będzie można się dowiedzieć gdzie, kiedy, z której strony drzewa i na jakiej wysokości należy wieszać budki. W ramach akcji edukacyjnej „Zaadoptuj budkę”, która prowadzona jest w Ogrodzie już trzeci rok z rzędu, na określonych zasadach będzie można otrzymać budkę dla ptaków, by zawiesić ją w swoim ogrodzie. Zajrzymy również do uli razem z edukatorem Łukaszem Przybyłem z pasieki edukacyjnej Skrzydlaci Przyjaciele, aby sprawdzić, czy pszczoły mieszkające na terenie naszego Ogrodu już się obudziły.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search