Kultura

Grzyby w obiektywnie

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie zaprasza na wyjątkową i na czasie fotograficzną wystawę plenerową – poświęconą grzybom. Piękne okazy utrwalone w obiektywach mistrzów budzą w nas zachwyt.

Wystawa została uroczyście otwarta w niedzielne południe i pomimo deszczu, na wernisażu gościli autorzy zdjęć, naukowcy i miłośnikom przyrody: z Gdańska, Poznania, Łodzi, Warszawy, Krakowa i oczywiście z naszego regionu, a także dr Marta Wrzosek, prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.

Na wystawę „Grzyby – mistrzowskie rzeźby natury” zorganizowaną razem z Polskim Towarzystwem Mykologicznym w ramach kampanii Różnorodność – potęga życia dofinansowaną przez WFOŚiGW w Katowicach złożyło się 80 mistrzowskich makrofotografii wybitnych fotografów przyrody i jednocześnie jej wielkich miłośników: Barbary Kudławiec, Aleksandry Radołowicz-Nieradzik i Bogusławy Jankowskiej oraz Mirosława Wantocha-Rekowskiego, Tadeusza Bziuka, Romualda Cichosa, Marcina Karetty, Konrada Wiśniewskiego, Jarosława Szkodzika, Marka Siwulskiego i Mateusza Walczaka.

Wernisażowi towarzyszyło seminarium z wykładami: dr Marty Wrzosek na temat: „Funga – siostra Flory i Fauny”, dr Izabeli Kałuckiej z Uniwersytetu Łódzkiego, która opowiadała o przymierzu grzybów i roślin, czyli o mikoryzie oraz mgr inż. Kamila Kędra z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który przedstawił temat ochrony grzybów.

Zachęcamy do przyjrzenia się różnorodności świata grzybów, świata niezwykle fascynującego i zaskakującego swym bogactwem form, kształtów i kolorów. A interesujące opisy do zdjęć, przygotowane przez naukowców z Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, z całą pewnością wiele wyjaśnią i pozwolą zrozumieć, jak różnorodny to świat, znacznie bliższy zwierzętom niż roślinom. Serdecznie zapraszamy w godzinach otwarcia Ogrodu!

 

 

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search