Kultura

Łaziska wzięły wszystko!

Previous Next

Odbyły się XVII Zawody Sportowo-Pożarnicze TAURON Wytwarzanie S.A. Tym razem gospodarzem była Elektrownia Łaziska, obchodząca swoje 100-lecie. Zawody odbywały się tradycyjnie w trzech kategoriach: drużyn żeńskich, drużyn męskich i w kategorii „dyrektorskiej”. Organizatorzy tegorocznych strażackich zmagań nie byli zbyt gościnni – Łaziska „wzięły” bowiem wszystko, co było do wzięcia, zajmując aż 3 pierwsze miejsca, ale o wszystkim po kolei.

Na boisku obok Klubu Fabrycznego w słoneczne, piątkowe przedpołudnie zameldowały się dwie drużyny żeńskie – jaworznickiej Centrali firmy oraz Elektrowni Łaziska. Panowie natomiast wystawili 5 reprezentacji z poszczególnych oddziałów TAURON Wytwarzanie S.A.: Stalowej Woli, Sierszy, Łazisk, Łagiszy i Jaworzna III (kolejność startowa). Ekipom towarzyszyli dyrektorzy oddziałów: Stanisław Cisek, Leszek Krzemień, Michał Pańczyszyn, Szymon Jagodzik i Mirosław Żbik. Centralę firmy reprezentowali prezes zarządu Jacek Janas i wiceprezes – Łukasz Brzózka.

Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach: biegu sztafetowym gdzie były do pokonania różne przeszkody, m.in. skok przez rów, równoważnia, pionowa ścianka, slalom między tyczkami. Rolę pałeczki pełniła tzw. prądownica.

Po tej konkurencji panie remisowały, bo Łaziska pobiegły szybciej, ale zarobiły 5 punktów karnych i obie drużyny miały po 75 pkt.

Potem w sztafecie startowali panowie: najlepsza była El. Jaworzno III (57s.), potem Siersza (60s.), Łaziska i Łagisza (po 61s.) i Stalowa Wola (79s. + 20 punktów karnych za równoważnię).

Prawdziwe emocje przyniosła jednak dopiero tzw. bojówka w której wszystko może się zdarzyć (rozwinięcie 3 linii gaśniczych, strącenie słupków, obrócenie tarczy prądem wody, napełnienie nalewaka).

Panie z Łazisk były wyraźnie szybsze (78 s.), a dziewczyny z centrali walczyły nie tylko z czasem, lecz i prądownicą, która koniecznie chciała je przewrócić (108 s.).

Panowie - tu znów najlepsze okazały się Łaziska (40s.), potem Siersza (42s.), trzecie było Jaworzno mające problem z jedną z linii (46s. + 20 pkt. karnych), kolejna Stalowa Wola - bez punktów karnych ale dość wolno (72 s.) i ostatnia Łagisza której po prostu bojówka się nie udała (kłopoty z rozdzielaczem i ciśnieniem wody).

Na końcu w szranki stanęli dyrektorzy oddziałów, których zadaniem było uruchomienie gaśnicy i zgaszenie zaimprowizowanego pożaru. Bezkonkurencyjny okazał się dyrektor Elektrowni Łaziska Michał Pańczyszyn (7s.), drugie miejsce zajął Mirosław Żbik z Jaworzna (12 s.), trzeci był wiceprezes Łukasz Brzózka (13 s.), czwarte miejsce przypadło reprezentantowi Stalowej Woli – Stanisławowi Ciskowi (14 s.), piaty był Szymon Jagodzik z Łagiszy ostatni zaś Leszek Krzemień z Sierszy którego gaśnica okazała się nad wyraz oporna.

Końcowa klasyfikacja zawodów wyglądała następująco

Panie: I miejsce Elektrownia Łaziska (153 pkt.) przed Centralą (183 pkt.)

Panowie: I miejsce Elektrownia Łaziska (101 pkt.), II Elektrownia Siersza (102 pkt.), III Elektrownia Jaworzno III (123 pkt.), IV Elektrownia Stalowa Wola (171 pkt.), V Elektrownia Łagisza.

Równolegle na bocznym boisku obok kortów odbywały się zawody pożarnicze przyszłych strażaków: dzieci z łaziskich szkół. Szkołę Podstawową nr 1 im. Księdza Prałata Konrada Szwedy reprezentowały: Dzikie Węże i Rydwany Ognia, Zespół Szkół im. Piastów Śląskich: Piastowskie Ogniki, Szkołę Podstawową nr 5 im. Powstańców Śląskich: zespół Zgasimy Was, a Szkołę Podstawową nr 6 im. Jana Pawła II: Hydranty z Szóstki i Pompa Team. Dzieci też miały do pokonania specjalną sztafetę sportową i rodzaj ćwiczenia bojowego. Najlepsze okazały się Rydwany Ognia.

Podczas  XVII zawodów strażackich TAURON Wytwarzanie S.A. Łaziska w swoje stulecie wzięły wszystkie pierwsze miejsca. Kolejne, XVIII Zawody Sportowo-Pożarnicze za rok w Jaworznie.

AFC

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search