heading article

Kultura

Na wyścigach

Previous Next

Wyścigi konne to sport polegający na bezpośrednim współzawodnictwie dwóch lub więcej dosiadających koni jeźdźców na określonym dystansie.

W wyścigach konnych biorą udział konie różnych ras, w szczególności konie pełnej krwi angielskiej (potocznie zwane folblutami), poza tym na torach możemy spotkać konie czystej krwi arabskiej, konie półkrwi oraz kłusaki. Zawody odbywają się na torach wyścigowych- hipodromach. Konie są dosiadane przez doświadczonych jeźdźców- zwanych dżokejami. Muszą oni być niewysocy i o niskiej wadze. Podczas wyścigów często urządzane są zakłady pieniężne.

W Polsce wyścigi konne są obecnie rozgrywane w Warszawie (Służewiec), we Wrocławiu (Partynice), w Sopocie (Hipodrom Sopot).

Uczniowie Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach kształcący się w zawodzie technik hodowca koni mieli okazję zwiedzić Tor Wyścigów Konnych we Wrocławiu- Partynicach.

Zajęcia na Torze poprowadził dla nas specjalista ds. wyścigów konnych Piotr Pękala. Opowiadał m. in. o: organizacji zawodów, historii Partynic, jak zostać dżokejem, koniach biorących udział w gonitwach i o ich utrzymaniu, zasadach rozgrywania gonitw, oraz o systemach selekcji.

Największe zainteresowanie młodzieży wzbudził trening Wrocławskiej Straży Miejskiej. Po treningu, dzięki uprzejmości Strażników, mieliśmy okazję dowiedzieć się jakie cechy muszą mieć konie wykorzystywane przez służby mundurowe, na czym polega ich trening, co się dzieję z końmi po przejściu "na emeryturę".

Ostatnim punktem naszej wycieczki był udział w aukcji koni pełnej krwi angielskiej, która tego dnia odbywała się na Partynicach.

Więcej informacji na temat toru Partynice oraz wyścigów konnych znajdą Państwo na stronie: http://www.torpartynice.pl/.

mgr inż. Anna Łukaszek,
nauczycielka w ZSP Ornontowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search