heading article

Kultura

Okazać szacunek

Mikołów pamięta o seniorach. Już w przyszłym tygodniu w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury i na mikołowskim rynku szereg atrakcji dla seniorów. W dniach 7 i 8 października odbędą się bowiem I Mikołowskie Dni Seniora. Organizacja wydarzenia właśnie w październiku to nie przypadek. W tym miesiącu obchodzone są dwa święta seniorów – Światowy Dzień Osób Starszych (01.10.) oraz Europejski Dzień Seniora (20.10). Skąd pomysł na organizację święta?

Seniorzy wychodzą z cienia, są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb, a rolą samorządu jest stwarzanie przestrzeni przyjaznych osobom starszym, wspieranie ich aktywności i inicjatyw im dedykowanych – mówi Burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula. I Mikołowskie Dni Seniora to ukłon w stronę starszych pokoleń mikołowian. Doceniamy ich ogrom doświadczeń i życiowej wiedzy, aktywność na wielu płaszczyznach życia społecznego, pomocną dłoń wyciągniętą do młodszych pokoleń. Seniorom niewątpliwie należy się szacunek - dodaje burmistrz. Celem organizacji Dni Seniora w Mikołowie jest chęć integrowania pokoleń. W ich organizację włączyło się bezinteresownie wiele stowarzyszeń, instytucji i lokalnych firm – mówi Sabina Grzywok, inicjatorka wydarzenia.

Co w programie?
W ciągu 2 dni święta liczyć można na wiele atrakcji. Posłuchać będzie można o historii Śląska i Mikołowa, uzyskać porady medyczne dotyczące profilaktyki kręgosłupa i stawów, naturalnej pielęgnacji olejami. Odbędzie się pokaz mody dla seniorów, występy artystyczne, pokaz samoobrony i tańca towarzyskiego. Ponadto w specjalnych punktach konsultacyjnych darmowych porad udzielać będą przedstawiciele ZUS, NFZ, Rzecznika Praw Konsumenta, MOPS-u i in. Mikołów odwiedzą znani i lubiani goście, m.in. Maria Pańczyk-Pozdziej, dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz Remigiusz Rączka – gwiazda śląskiej kuchni znany z programu „Rączka gotuje”. Zorganizowany zostanie konkurs wiedzy o historii Mikołowa (XX wiek), a w strojach retro piosenki z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych wykona Zespół Mikołowianki. Kropką na „i” będzie wielkie gotowanie grochówki z Zastępcą Burmistrza Bogdanem Uliaszem okraszone śląskim humorem. 
Zachęćmy seniorów z naszych rodzin i tych, których znamy do miłego spędzenia czasu.

Więcej szczegółów na temat wydarzenia udzielić może Państwu Tomasz Rogula pod numerem telefonu 32 3248-549.

Program I Mikołowskich Dni Seniora
7.10.2015, godz. 9.45 sala widowiskowa MDK w Mikołowie

10:00 Bezpieczny Senior w domu, w sieci, na ulicy – Powiatowa Komenda Policji w Mikołowie
11:00 Prawa konsumenta – umowy zawierane na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa – Powiatowy Rzecznik Konsumentów
12:00 Słów kilka o historii Śląska i Mikołowa – Mikołowskie Towarzystwo Historyczne
13:00 Zdrowie, aktywność i uroda
- Profilaktyka kręgosłupa i stawów
- Naturalna pielęgnacja olejami
- Pożyteczne organizmy dla zdrowia człowieka – Stowarzyszenie BATUT

8.10.2015, godz. 10.00 Rynek (w razie niepogody sala widowiskowa MDK)

- Pokaz mody
- Występy artystyczne
- Pokaz samoobrony
- Pantomima
- Pokaz tańca towarzyskiego
- Kabaret
- Animacje dla dzieci

GOŚCIE SPECJALNI:
Maria Pańczyk-Podziej – dziennikarka radiowa i telewizyjna, propagatorka kultury śląskiej, Wicemarszałek Senatu RP
Remigiusz Rączka – Gwiazda śląskiej kuchni (TVP Katowice „Rączka gotuje”).

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search