heading article

Kultura

PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI 2017

„Czytają dziadkowie, czytają wnukowie – biblioteka łączy pokolenia”  to tytuł projektu, który otrzymał nominację w ministerialnym programie "Partnerstwo dla książki 2017".

Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach złożyła wniosek na zadanie  pt.: „Czytają dziadkowie, czytają wnukowie – biblioteka łączy pokolenia”  w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki 2017”. Celem projektu jest wzmocnienie funkcji naszych bibliotek, które będącentrum animującym kulturę i aktywizującym społeczności lokalne.

Realizacja projektu będzie dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt będzie realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Podróżników Tramp.
Projekt skierowany jest dla wszystkich mieszkańców Gminy Wyry, a w szczególności dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej, dzieci przedszkolnych oraz  dla seniorów i osób chętnych do współpracy.

16 sierpnia nastąpiło oficjalne rozpoczęcie projektu. W tym dniu w bibliotece w Wyrach, odbyły się warsztaty profilaktyczne pt.: "Agresji i przemocy mówię Nie" krakowskiego Teatru Edu-Artis, w których wzięły udział dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Wyrach i w Gostyni. Uczestnicy odpowiadali na pytania prowadzącej – co to jest agresja, jakie są jej przejawy i czy dotknęła ich przemoc. Dla rozładowania emocji były kalambury, wydzieranki z gazet, muzyczny pociąg, rzuty kostką i piłkami.

W dalszej kolejności planujemy zorganizować dla dzieci: spektakle teatralne, spotkania autorskie z Agnieszką Frączyk, Barbarą Gawryluk, Tomaszem Trojanowskim i Wojciechem Cesarzem. Zapraszamy w środę 6 września o godz. 10:00 do biblioteki w Gostyni na teatrzyk pt. „Opowieść o dwóch siostrach”, zaś 11 września o godz. 11:00 do biblioteki w Wyrach na przedstawienie teatralne pt. „Przygoda kapryśnej królewny”. Oba spektakle przeprowadzą aktorzy Teatru Bajkowe Skarbki Śląska z Rybnika. Kolejnym elementem będą warsztaty profilaktyczne Teatru Edu-Artis z Krakowa pt. „Umiejętność słuchania i rozmawiania. Cechy dobrej komunikacji”, które odbędą się we wtorek 19 września w filii w Gostyni oraz warsztaty czerpania papieru przeprowadzone przez firmę Kalander 20 września o godz. 8.15 w Wyrach, a o godz. 11:00 w Gostyni.

Dla dorosłych mieszkańców odbędą się spotkania autorskie: 27 września o godz. 18:00 w wyrskiej bibliotece z Olgą Rudnicką, 25 września o godz. 18:00 w Gostyni z Krystyną Mirek. Planujemy również spotkanie z Magdaleną Kordel. We współpracy ze Stowarzyszeniem Podróżników Tramp zorganizujemy pokazy multimedialne podróżników Mieczysława Bieńka i  Joanny Sosna. Biblioteka w Gostyni zaprasza na spotkanie z podróżnikiem i autorem książek panem Mieczysławem Bieńkiem w piątek 8 września o godz. 18:00. Planujmy zaangażować seniorów do wspólnych działań m.in. głośnego czytania dzieciom oraz wspólnych warsztatów plastycznych. Jako odwzajemnienie występ artystyczny – recytacja wierszyków, tańce i piosenki w wykonaniu przedszkolaków dla seniorów. Ostatnim z elementów programu będzie konkurs plastyczny i literacki ogłoszony przez Bibliotekę w ramach jubileuszu 70-lecia. Wszystkie informacje o planowanych wydarzeniach pojawią się na plakatach, prasie lokalnej, na facebooku  oraz  stronie internetowej biblioteki, Stowarzyszenia Podróżników Tramp i Urzędu Gminy.

Zapraszamy do udziału w projekcie.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search