Kultura

Święto Ziemi w Ogrodzie

22 kwietnia – Dzień Ziemi w Śląskim Ogrodzie Botanicznym będzie obfitował w szereg imprez. Każdy, kto zechce spędzić najbliższą niedzielę w Ogrodzie znajdzie tu coś dla siebie. Impreza rozpoczyna się w samo południe  i jednocześnie wystartuje kilka różnych wydarzeń w kilku częściach parku:

 

-  Radiowa gra terenowa – wiosną tradycyjnie już gościmy na Sośniej Górze Mikołowski Klub Krótkofalowców SP9PKS. Nasi goście poprowadzą grę terenową „I ty możesz zostać krótkofalowcem”,  w czasie której uczestnicy odwiedzą stanowiska przedstawiające aspekty krótkofalarskiego hobby, takie jak łączność foniczną, telegrafy, namierzanie stacji i in. Za ukończenie gry przybita zostanie pieczątka do legitymacji Zielonego Odkrywcy. Uczestnicy nagrodzeni zostaną również certyfikatami oraz upominkami.  Dzieci, którym gra się spodoba, niech zapamiętają: „ I ty możesz zostać krótkofalowcem”.

- Warsztatowo – czy bawiąc się, można chronić Ziemię? Nasi wolontariusze pomogą dzieciom odpowiedzieć na to pytanie. Na warsztaty kreatywne zapraszamy najmłodszych i tych trochę starszych, aby stworzyli swoje małe dzieła sztuki. Na stanowisku PIORIN będzie można przekonać się, co w ziemi piszczy. A edukatorzy z Ośrodka Hodowli Żubrów z Nadleśnictwa Kobiór przybliżą wszystkim zainteresowanym te piękne zwierzęta.

- Zielarium – zapraszamy na warsztaty, gdzie będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o darach natury. Chatka pełna ziół znajduje się w pobliżu placu zabaw.

- Wiosenny przegląd uli – pszczelarze z Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele” poprowadzą warsztaty dla dzieci przy ulach na Sośniej Górze. Będzie można zajrzeć do ula, podać wodę pszczołom, dowiedzieć się wielu ciekawostek o roślinach miododajnych i o zapylaniu. Posadzone zostaną też rośliny miododajne. Osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką dorosłych. Prosimy o zabranie stroju z długim rękawem. Warsztaty są bezpłatne, rezerwacja miejsc: https://pasiekaedukacyjna.pl/wydarzenie/przeglad-wiosenny-uli-warsztaty-pszczelarskie/ 

- Zielony weekend – to akcja, podczas której w Ogrodzie na Sośniej Górze nasi Goście będą mieli okazję do posadzenia głogów i tarniny, które stworzą czyżnię. Partnerem akcji są Lasy Państwowe Nadleśnictwo Katowice i Nadleśnictwo Kobiór.

14.00 -  Wernisaż wystawy „Świat przyrody malowany elektronami” – takiej wystawy jeszcze w naszym Ogrodzie nie było! Na prawie 80 planszach będzie można zobaczyć to, co dla ludzkiego oka jest niewidoczne dzięki wykorzystaniu urządzeń, które nasza cywilizacja nieustannie tworzy. Mikrofotografie roślin i zwierząt wykonane mikroskopem skaningowym przez dr Jagnę Karcz z Uniwersytetu Śląskiego.

14.30 Losowanie nagród – wśród uczestników gry terenowej zostaną rozlosowane dodatkowe upominki od Mikołowskiego Klubu Krótkofalowców.

16.00 Film „Życie na cieplejszej planecie” – jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego ochrona klimatu jest tak ważna dla świata i Ciebie, czy na pewno jest coraz cieplej i co może oznaczać brak zim w Polsce, zapraszamy na projekcję do sali turkusowej.

16.30 Losowanie nagród – drugie losowanie upominków od Mikołowskiego Klubu Krótkofalowców wśród uczestników gry terenowej.

17.00 Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Dzień Ziemi” i wręczenie nagród zwycięzcom, które dofinansował WFOŚiGW w Katowicach.

Ponadto organizatorzy zapraszają na Program SOTA – jedna z aktywności krótkofalarskich polegająca na połączeniu radia z turystyką górską. SOTA - Summit on the Air, czyli szczyty w eterze. Krótkofalowcy, odwiedzając szczyty górskie, aktywują je, przeprowadzając z nich łączności. Prowadzona jest rywalizacja i statystyka tzw. aktywatorów i łowców szczytów. Więcej informacji na www.sota-sp.iq24.pl.

Ruszy także Rodzinna Strefa Zabaw – w zdrowym ciele zdrowy duch, czyli rzut do celu, piłka nożna, rodzinny bieg w workach i inne atrakcje czekają na zielonej polanie. Rodzina na kocu – zielona łąka, koc, kosz pełen pyszności oraz towarzystwo najbliższych – tyle wystarczy, by miło spędzić czas w Ogrodzie. Dla urozmaicenia proponujemy książki z naszej akcji pn. „Książka z kawką”, dostępne nieodpłatnie w kawiarence, lub wypożyczenie gry planszowej od Zgranej Rodziny. Stanowisko Uniwersytetu Śląskiego – pracownicy uczelni będą udzielać informacji i zachęcać młodych do studiowania na Uniwersytecie. Kącik Zabaw – na najmłodszych uczestników świąt ekologicznych będzie czekało małe królestwo bezpiecznej zabawy. Zgrana Rodzina – dobrze znana ogrodowym gościom Rodzina zaoferuje wiele gier planszowych do wyboru i koloru. Kawiarenka – kawa, herbata, lemoniada, lody czy ciasto? A może spróbować wszystkiego? Zapraszamy też na Kiermasz rękodzieła – na głównym dziedzińcu odbywał się będzie kiermasz rękodzieła, będzie również możliwość zakupienia oryginalnych cudeniek.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search