Sport

Bezkrwawe łowy na Sośniej Górze

Previous Next

W przedostatni weekend kwietnia teren Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie oraz przylegającego do niego lasu przypominał legendarne lasy Sherwood z czasów Robin Hooda. Gromady łuczników chodziły i strzelały do plansz z sylwetkami zwierzyny łownej. A wszystko to w ramach IV Mistrzostw Polski w łucznictwie 3D PBHC 2022.

Konkurencja 3D to odmiana łucznictwa, w której tarczami są sylwetki zwierząt. Rozmieszcza się je często zalesionym terenie, w różnej odległości od miejsca oddawania strzału. Na każdej sylwetce określone jest pole trafienia. Utrudnieniem jest to, że tarcze ustawione są w terenie, co negatywnie wpływa na ocenę odległości. Do tarcz strzela się zarówno z łuków klasycznych (tradycyjnych) jak i bloczkowych.

W mikołowskich Mistrzostwach Polski wystartowało 240 zawodników w 33 kategoriach z Polski, Czech, Litwy, Ukrainy i Australii.

Rywalizowali w trzech seriach na dwóch ścieżkach po 28 stanowisk w każdej. Do oznaczonych tarcz w kształcie sylwetek zwierząt trzeba było strzelać z miejsc zaznaczonych palikami. Odległość do tarcz byłą różna: od kilku do kilkudziesięciu metrów.

Rozegrane na Sośniej Górze mistrzostwa pokazały jak ciekawą, łączącą pokolenia dyscypliną może być łucznictwo terenowe. To konkurencja, w której obok dzieci i  młodzieży startują też panowie ze sporą ilością siwizny na głowie, rywalizując w tej samej konkurencji. Tego w większości dyscyplin sportu się nie spotyka.

I jeszcze kilka ciepłych słów pod adresem organizatorów.

Ciężar przygotowania imprezy i jej przeprowadzenia wzięli na swoje barki członkowie sekcji łuczniczej Burzy Borowa Wieś. Wywiązali się z tego zadania na piątkę i tylko kwestią czasu jest przyznanie Mikołowowi przez PZŁ kolejnych takich imprez.

- Moja ocena mistrzostw na pewno jest odrobinę subiektywna, ale chyba się udało. 240 zawodników (w tym 30 zagranicznych) w różnych kategoriach łuczniczych, w wieku od 7 do 77 lat. 56 stanowisk strzeleckich oraz trzy rundy do przejścia na różnych ścieżkach łuczniczych o łącznej długości 15 km. Wszystkie ścieżki bardzo zróżnicowane terenowo. W trakcie zawodów na twarzach zawodników widać było ewidentne zmęczenie, wybuchy emocji od płaczu po śmiech, od radości do rezygnacji. Jednak opinie napływające od zawodników polskich i zagranicznych wyłącznie bardzo pozytywne. Organizacja, ułożenie stanowisk, widowiskowość i skala trudności tras na poziomie mistrzowskim. Zakończenie zawodów jest jednoczenie przepustką do uczestnictwa w Mistrzostwach Europy we Francji, na przełomie czerwca i lipca tego roku – podsumował mistrzostwa wiceprezes Burzy Borowa Wieś, Leszek Suwalski.

Złotymi medalistami IV Mistrzostw Polski w łucznictwie 3D PBHC 2022 w poszczególnych kategoriach zostali: Tadeos Jakes, Iwona Kołak, Kevin Brabela, Martyna Mietełka, Adam Staszkiewicz, Lenka Bubelova, Adam Bernacik, Ewa Kropiowska, Wojciech Barszczewski, Patryk B., Katarzyna Miarka, Ewa Grabowska (Burza Borowa Wieś), Adam Zenio, Agnieszka Głuch, Grzegorz Recik, Dariusz Gawryś, Danuta Kwiecień, Ryszard Domin, Regina Karkoszka, Hubert Pilcicki, Rafał Sparek (Burza), Sandra Jankowska, Amelia Ilga, Piotr Krawczyk, Halin Wyszyńska (Burza), Damian Twardoch (Burza), Jakub Janka, Mariusz Portnicki-Boras, Agnieszka Janka, Wacław Paleczny, Maksymilian Paczowski, Mirosława Sobiesiak i Agata Kazyk.

W mistrzostwach wystartowało 25 zawodników Burzy Borowa Wieś.

Byli bardzo skuteczni, gdyż wywalczyli 13 medali. Oprócz wyżej wymienionych zwycięzców, srebrne medale zdobyli: Lena Grabowska, Łukasz Janota, Barbara Wodzińska, Miłosz Menzler i brązowe: Emilia Kine, Adam Cieliński, Wioletta Nowak, Jarosław Sykuła.

Tadeusz Piątkowski

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search