heading article

Sport

O „Łaziskie Liście”

Previous Next

Druga połowa sportowego maja w Łazikach, to pora rozgrywania Biegu Ulicznego o „Łaziskie Liście” im. Alojzego Kalei. Dziewiątą edycję tej imprezy rozegrano w sobotnie południe 25 maja. Aura dopisała, więc impreza przerodziła się w biegowe święto. Jedni próbowali swoich sił na trasach, inni przyszli na Stadion Miejski MOSiR jako kibice i był to dla nich piknik. Dla jednych i drugich był to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu.

Preludium dla rozgrywanego w samo południe biegu głównego na dystansie pięciu kilometrów była rywalizacja dzieci i młodzieży na krótszych dystansach. Najmłodsi bawili się setnie, wkładając w rywalizację całe swoje zdrowie oraz ambicję, a wielu być może przy tej okazji „połknęło” bakcyla sportu. Przedszkolaki rywalizowały na dystansie stu metrów, „maluchy z najniższych klas szkół podstawowych na dystansie dwa razy dłuższym, a młodzież miała do pokonania 600 i 1500 metrów.

Na starcie biegu głównego stanęło ponad 200 zawodników. Gdy słońce stanęło w zenicie, ruszyli do boju. Do bramy stadionu biegli w zwartym tłumie, a potem najmocniejsi narzucili swoje tempo i stawka rozciągnęła się na przestrzeni kilkuset metrów. Kiedy kończył się kwadrans rywalizacji na ulicach Łazisk, na granicach kąpieliska „Żabka” i stadionu pokazał się pierwszy zawodnik. Był to Był to Wojciech Czernek, który dystans pięciu kilometrów pokonał w czasie 16 minut, 57,31 sekundy. Niecałe pięć sekund za nim linię mety minął Piotr Bieliński, a po kolejnych 17 sekundach przybiegł zawodnik MOSiR-u Łaziska – Mateusz Wolnik. Pierwsza dziesiątka przekraczała linię mety pojedynczo, w kilkusekundowych odstępach, potem zaczęły przybiegać całe grupy. Jako 27 linię mety osiągnęła łaziszczanka, Michalina Mendecka, uzyskując czas 20 minut, 17,20 sekundy. Tuż za nią, na miejscu 30 była jaj siostra, Daria, z czasem 20 minut, 27,69 sekundy. Rodzinny sukces sióstr Mendeckich, gdy były dwiema najszybszymi przedstawicielkami płci pięknej. W miarę upływu czasu do mety dobiegali kolejni zawodnicy, a walka o miejsca nawet w drugiej setce była pasjonująca.

Potem były już przyjemności, czyli podium i trofea dla najlepszych w swoich kategoriach, losowanie nagrody pieniężnej ufundowanej przez burmistrza Łazisk, Aleksandra Wyrę, a wszystkich mijających linię mety, uhonorowano okazjonalnymi „Łaziskimi Liśćmi”.

Zwycięzca biegu, Wojciech Czernek: W biegu o „Łaziskie Liście” startuję po raz drugi. Fajna, nie za łatwa, ale i nie za trudna trasa, dobrze oznakowana i dobrze zabezpieczona. Bieg ten rozegrałem w kategoriach taktycznych. Jestem „szybkościowcem”, więc założyłem sobie, że przez większość dystansu będę się trzymał czołówki, licząc na finisz. Tak też zrobiłem. Zaatakowałem na ostatnich sześciuset metrach i zostawiłem „konkurencję” za plecami. Myślę, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, w przyszłym roku pojawię się na starcie po raz trzeci.

Najszybsza dziesiątka biegu o „Łaziskie Liście”:
 1. Wojciech Czernek        16,57,31 min.
 2. Piotr Bieliński         17.02,91 min.
 3. Mateusz Wolnik          17,19,83 min.
 4. Marcin Sznapka          17,48,03 min.
 5. Wojciech Lizak          18.00,95 min.
 6. Jarosław Kołodziejczyk  18.16,39 min.
 7. Walenty Bobla           18.27,00 min.
 8. Rafał Wrzesiński        18.43,55 min.
 9. Arkadiusz Nowaczyk      18.48,19 min.
10. Wojciech Korzusznik     18.52,58 min.

Najszybsze kobiety:
 1. Michalina Mendecka      20.17,20 min.
 2. Daria Mendecka          20.17,69 min.
 3. Karolina Szojda         21.00,09 min.
 4. Dagmara Owczarek        21.09,00 min.
 5. Beta Mendel             22.29,23 min.
 6. Anna Springwald         23.24,02 min.

Tadeusz Piątkowski
Więcej w czerwcowym wydaniu „Naszej Gazety”

 

 

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search