Sport

Przez Mikołów ze Światłem Pokoju

Dziś, w piątek 21 stycznia, ruszy III  Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Głównym organizatorem jest Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Wydarzenie honorowym patronatem objął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.

17 stycznia 1945 r. z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau do Wodzisławia Śląskiego wyruszył „marsz śmierci”. W momencie zarządzenia tzw. ewakuacji rozkaz dotyczył aż 56 000 więźniów, mimo że zima 1944/45 była wyjątkowo śnieżna i mroźna. Na samej trasie marszu zginęło co najmniej 600 osób, znacznie więcej zostało zamordowanych przez Niemców poza drogą przemarszu i w masowych egzekucjach. Badacze szacują, że łącznie podczas marszu zginęło około 15 000 więźniów.

Celem inicjatywy jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci, do których w styczniu 1945 r. niemieccy naziści zmuszali więźniów w ramach ewakuacji obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz–Birkenau.

Po raz trzeci w formie biegu kilkudziesięciu uczniów z kilkunastu szkół z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic upamiętni ofiary „marszu śmierci”, pędzonego z Oświęcimia do Gliwic. Podobnie jak dwa lata temu uczestnicy wczesnym rankiem oddadzą hołd wszystkim ofiarom obozu oświęcimskiego pod „ścianą śmierci” przy Bloku 11, następnie spod przyobozowej mogiły ostatnich ofiar KL Auschwitz ze światłem pokoju wyruszą biegiem sztafetowym na trakt oświęcimsko-gliwicki. W trakcie biegu połączone zostaną symbolicznym światłem miejsca pamięci związane z „marszem śmierci”, przy współudziale lokalnych władz i społeczności powiatu bieruńsko-lędzińskiego, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic oraz Gliwic. Całe przedsięwzięcie odbywa się pod honorowymi patronatami marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, starosty powiatu bieruńsko-lędzińskiego Bernarda Bednorza, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, prezydenta Miasta Chorzowa i dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Andrzeja Sznajdera. Dopełnieniem sztafetowego biegu młodzieży będzie konferencja popularnonaukowa, będąca jednocześnie podsumowaniem biegu, która odbędzie się tydzień później – 28 stycznia, w auli im bł. ks. Jana Machy, w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. Projektowi towarzyszy również konkurs literacko-plastyczno-fotograficzny dla młodzieży szkolnej, „Auschwitz nie spadło z nieba, nie bądźcie obojętni”, organizowany przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search