Wszystkie

Bezrobocie rośnie, liczba urodzeń też

Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że po raz pierwszy w historii powiatu mikołowskiego Rada Powiatu obradowała zdalnie.

 

Działania powiatu w zakresie ochrony mieszkańców przed skutkami pandemii przedstawił Starosta Mirosław Duży. Omówił on także sytuację na rynku pracy. - W marcu i kwietniu liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w naszym PUP wzrosła o 1/3. Przy czym mieliśmy tylko jedno, dotyczące 33 pracowników zgłoszenie o zwolnieniu grupowym – powiedział Starosta Mirosław Duży. Tym samym zaczynają się potwierdzać informacje płynące z innych miast, że pracodawcy zaczynają zwalniać pracowników.

 

Dobrą wiadomość na sesji przedstawił prezes Cezary Tomiczek z Centrum Zdrowia, który zapewnił wszystkich, że: - Szpital Powiatowy działa normalnie, szczególnie blok porodowy, który pracuje na 130 procent normy. Dlatego, że szpital w Tychach stał się placówką jednoimienną i większość pań, nie tylko stamtąd, rodzi w naszej placówce. Szpital pracuje w reżimie sanitarnym, czyli nie ma odwiedzin, porodów rodzinnych, ale te wszystkie działania są realizowane po to, by ochronić pacjentów i personel – zaznaczył dodając, że jedynymi świadczeniami, które nie są obecnie realizowane są rehabilitacja ambulatoryjna oraz medycyna pracy.

 

Ponadto radni jednogłośnie zgodzili się na dopłatę w kwocie 1 mln zł dla Centrum Zdrowia na bieżącą działalność Spółki. Uchwalili również zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na okres od 2019 do 2026 roku w budżecie pozwalające na zakup sprzętu medycznego dla Centrum Zdrowia i Szpitala św. Józefa. W pierwszym przypadku chodzi o sprzęt ratujący życie, m.in. respirator (do zakupu, którego dołożą się wszystkie gminy powiatu), w drugim o zakup myjki dezynfekującej.

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search