Wszystkie

Biegowy hołd niepodległościowy

Previous Next

Pomysł sportowego uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości, to pomysł Henryka Kopcia z roku 1994. Jego ideą było oddanie hołdu tym, którzy o naszą niepodległość walczyli poprzez bieg czyli połączenie zdrowego trybu życia z demokratycznymi przywilejami. Pomysł chwycił, wystartowało kilkaset osób i od tego roku w rocznicę odzyskania niepodległości na trasach przełajowych w Halembie zjawiają się miłośnicy biegania.

Bez względu na to, w jaki dzień tygodnia ta rocznica przypada i jaka jest pogoda. Przez lata formuła biegu się zmieniała, by w roku jubileuszu 20-lecia podzielić ją na trzy kategorie: bieg otwarty na dystansie 11 kilometrów oraz biegi na 3 kilometry dla dzieci i młodzieży i 6 kilometrów łącznie z konkurencją nordic walking.

W trzech biegach łącznie wystartowało kilkaset osób, choć rekordu ponad dziewięciuset biegaczy nie pobito. W biegu głównym na trasie stanęło wielu zawodników z całej Polski, znanych z tras maratonów i ultramaratonów. Przychylne dla biegaczy warunki atmosferyczne oraz dobrze przygotowane trasy sprawiły, że walka na trasie była „ostra”. Oczywiście w gronie tych, którzy wystartowali, by się „pościgać”. Ci którzy start potraktowali rekreacyjnie, biegali „dla idei” tej imprezy. Podobać się mogła konkurencja na dystansie 3 kilometrów, gdzie wielu uczestników, to kilkuletnie „szkraby”, biegnące w towarzystwie rodziców. Jakby na tę imprezę nie patrzeć, zwycięzcami na każdym dystansie byli wszyscy, którzy dobiegli do mety.

Tadeusz Piątkowski
Więcej w papierowym wydaniu „Prawdy o Rudzie Śląskiej”.

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search