Koleje Śląskie

A może tak na chwilę wpadniemy do Sławkowa…

Previous Next

Choć może aura nie zachęca do zwiedzania, ale najgorsze przed nami. Może wykorzystać jeszcze ten czas i wybrać się na wycieczkę rowerową do Sławkowa oraz dworku polskiego w Krzykawce!

Podróże pociągami Kolejami Śląskimi to nie tylko możliwość odkrycia tajemnic historycznego Górnego Śląska, ale także Małopolski. Możecie wysiąść na stacji kolejowej Jaworzno Szczakowa, a następnie wyruszyć na północ, zwiedzając po drodze zabytkową stację kolejową Sosnowiec Maczki, gdzie kończyła swój bieg słynna Kolej Warszawsko-Wiedeńska!

W samym Sławkowie zobaczyć możecie zabudowę podcieniową, między innymi zabytkową austerię sławkowską, czyli dawną karczmę, która pamięta jeszcze Rzeczpospolitą Obojga Narodów! Wewnątrz, na belce stropowej austerii sławkowskiej widnieje data odczytywana jako 1701, lub 1781 rok i odnosi się nie do jej powstania, ale remontu. Zerknijcie również na ruiny zamku biskupów krakowskich, dwór biskupów krakowskich „Lamus” oraz do romańsko-gotyckiego kościoła św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego.

W nieodległej Krzykawce znajdziecie również urokliwy dwór polski zwieńczony charakterystyczną odmianą łamanego dachu polskiego, czyli spotykanym w Małopolsce dachem krakowskim. Polecamy złapać oddech i odpocząć w otoczeniu dworskiego parku!

Do Jaworzna Szczakowej dotrzecie linią S3 (Katowice — Krzeszowice — Kraków Główny).

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search