Wszystkie

Metropolia zaprasza. Co Mikołów na to?

Górnośląski Związek Metropolitalny oraz redakcja „Naszej Gazety” organizują w październiku, w Mikołowie  ważną konferencję, poświęconą perspektywom rozszerzenia GZM. Padnie tu propozycja, aby do Metropolii przystąpił także Mikołów oraz inne miasta, które z przyczyn formalnych nie mogą należeć do GZM.

Nie chwaląc się, ale to „Nasza gazeta” rozpoczęła ten temat. W ubiegłym roku opublikowaliśmy wywiad z Dawidem Kostempskim, prezydentem Świętochłowic i przewodniczącym Zgromadzenia GZM. Podczas tej rozmowy po raz pierwszy publicznie padła propozycja, aby Metropolia otworzyła się na kolejne śląskie miasta, w tym Mikołów. Dlaczego nie można tego zrobić prosto i szybko? Ponieważ GZM tworzą tylko miasta na prawach powiatu. Do metropolitalnego klubu należą więc, m.in., niewielkie Świętochłowice i Mysłowice, ale większe, porównywalne lub trochę mniejsze miasta, jak Tarnowskie Góry, Knurów, Będzin, Czeladź, Radzionków czy Mikołów nie spełniają wymogów formalnych. Od tamtej rozmowy minął rok. Temat nie przycichł, ale dojrzewał. A teraz pojawił się dobry moment, aby przejść do konkretów. Do Sejmu trafił projekt ustawy metropolitalnej. Został on skonsultowany z premierem Donaldem Tuskiem i zyskał akceptację prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Ustawa ma ułatwić zarządzanie aglomeracją śląską oraz kilku innych największych ośrodków miejskich w Polsce. Szczegóły tego projektu poznamy podczas naszej konferencji, która odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie. Do udziału zaprosiliśmy, m.in., posłów z okręgu obejmującego rdzeń Metropolii, czyli Katowice oraz sąsiednie miasta: Danutę Pietraszewską z PO oraz Grzegorza Tobiszowskiego z PiS. Obydwoje pełnią ważne funkcje w swoich partiach więc dowiemy się, jak projekt ustawy odbierany jest przez warszawskie elity polityczne. Zaprosiliśmy włodarzy miast, które dostaną zielone światło do integracji z Metropolią, w tym Marka Balcera, burmistrza Mikołowa. O korzyściach wspólnego działania w ramach GZM opowie przewodniczący Dawid Kostempski.

Ważna jest także Państwa opinia w tej sprawie. Na naszej stronie internetowej www.naszagazeta.info zamieściliśmy sondę, z pytaniem: Czy Mikołów powinien przystąpić do GZM? Jej wyniki będą ważnym punktem odniesienia do dyskusji podczas konferencji. Prosimy także o uwagi, sugestie, komentarze, wątpliwości oraz pytania, które w Waszym imieniu zadamy posłom, prezydentom oraz przedstawicielom administracji państwowej. Tel. 32 209 18 18, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

{minipolls id="sonda1" title="Czy Mikołów powinien przystąpić do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego?"} Tak|| Nie|| Nie mam zdania {/minipolls}

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search