Wszystkie

Mikołowska Biblioteka zaprasza:

05.05 Poniedziałek, godzina 18.00 - Maryjny Chór Liturgiczny:  Koncert pieśni patriotycznych
Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie, zaprasza na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Maryjnego Chóru Liturgicznego z Katowic. Wydarzenie słowno - muzyczne będzie miało miejsce w *poniedziałek 5 maja, o godz. 18.00.* Wstęp wolny.

08.05. Czwartek, godzina 18.00 – KINO: „Erratum”;  dramat prod. Polska reż Marek Lechki (czas: 1,30)*
Autorski film Marka Lechkiego, w którym Tomasz Kot stworzył kreację aktorską, jakiej nie widzieliśmy od czasów "Skazanego na Bluesa". Żona, syn, dobra posada - w życiu Michała wszystko jest poukładane. Pewnego dnia odwiedza swoje rodzinne miasto, żeby załatwić sprawę, o którą prosi go szef. Ma odebrać sprowadzone ze Stanów auto i od razu wracać. Sprawy przybierają jednak inny obrót... Michał musi pozostać kilka dni dłużej w miejscu, z którego kiedyś tak bardzo chciał uciec. Powracają wspomnienia, kumple z zespołu, marzenia, o których dawno zapomniał i zdarzenia z przeszłości, które zmieniły jego życie. A może są rzeczy, które można jeszcze odwrócić?

15.05. Czwartek,  godzina 18.00 Spotkanie autorskie i projekcja filmu KRZYSZTOF SPADŁO: „Skazaniec”*
Akcja rozpoczyna się na początku lat 20-tych ubiegłego stulecia i toczy się w murach Centralnego Więzienia we Wronkach (taką nazwę nosił wtedy obecny Zakład Karny we Wronkach). Bohaterem jest młody mężczyzna, który u progu dorosłego życia zostaje skazany na dożywocie. W tle powieści przewijają się wydarzenia historyczne, które nie znalazły miejsca na kartach szkolnych podręczników do historii bowiem przyćmiły je inne, ważniejsze wydarzenia. I tak dla przykładu jest wzmianka o zamachu terrorystycznym na Cytadelę Warszawską, czytelnik dowie się również kiedy i gdzie dokonano pierwszej egzekucji za pomocą gazu oraz wiele innych smaczków historycznych.

Powieść "Skazaniec" będzie miała kilka tomów i jej akcja będzie się toczyć przez długie dziesięciolecia. Historia zawiera wątki noszące znamiona sensacji, dramatu, thrillera, romansu a nawet dokument historycznego.

Cytat z powieści:

"Tego dnia, kiedy zbijałem tę cholerną skrzynię i wyobrażałem sobie, jak miło byłoby posłać aspirantowi Szumskiemu kilka gramów ołowiu pomiędzy oczy, gdzieś daleko stąd rodziła się okrutna ideologia. W tym samym czasie w murach bawarskiego więzienia Landsberg pewien skazaniec, który nazywał się Adolf Hitler, pisał swój szalony, okrutny manifest nienawiści, zatytułowany "Mein Kampf"."

O filmie:
Zdjęcia były kręcone w Zakładzie Karnym we Wronkach w dniach 12-14.11.2012 autorem zdjęć jest Hektor Werios Tutaj można obejrzeć fotosy z planu - http://hektorwerios.com/galeria-autorska/skazaniec

Materiał w pewnym sensie będzie nosił znamiona wartości historycznej bowiem cześć ujęć była kręcona w pralni która przez dziesięciolecia wyglądała tak jak na filmie, natomiast dyrektor zakładu poinformował nas, że zdążyliśmy na ostatnią chwilę bowiem planują zastąpić stare urządzenia nowoczesnymi. Główną rolę w filmie zagrał aktor Marcin Zarzeczny,ostatnią znaczącą produkcją w jakiej wystąpił był film pt "Układ zamknięty". Podczas naszej pracy na planie w więzieniu doszło do dramatycznych wydarzeń a całe ekipa była poniekąd świadkiem tego zajścia - http://szamotuly.naszemiasto.pl/artykul/1618011,nozownik-atakuje-za-wieziennym-murem,id,t.html

W chwili obecnej na facebooku jest już fan page powieści:
https://www.facebook.com/pages/Skazaniec/184579305046651?notif_t=page_new_likes
oraz strona internetowa: skazaniec.com

ZAPRASZAMY WSTĘP NA WSZYSTKIE IMPREZY WOLNY

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search