Wszystkie

Młodzi "elektrycy" z Ornontowic

Previous Next

W dniu 19. 12. 2013r. grupa młodzieży z ZSP Ornontowice wzięła udział w zajęciach „Particle Physics Masterclasses”. Zajęcia zostały zorganizowane w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.  Tematem wiodącym było badanie składu materii a ściślej próba wniknięcia do wnętrza elementów atomu.

Badania takie są od lat przeprowadzane w największym europejskim laboratorium zajmującym się tą dziedziną wiedzy, czyli w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN z siedzibą w Szwajcarii. Ponieważ do organizacji należy również Polska, mamy dostęp do danych i wyników badań, z których właśnie niedawno korzystali elektrycy z naszej szkoły. W trakcie wykładu uczestnicy poznawali budowę i zasadę działania akceleratorów, w których dokonuje się przyspieszania i zderzeń cząstek oraz sposób wykorzystania wyników wykonywanych w nich eksperymentów.

W drugiej części zajęć nasi uczniowie mieli możliwość wcielenia się w naukowców, którzy za pomocą specjalistycznych programów komputerowych opracowywali i interpretowali wyniki doświadczeń. Polegało to na identyfikacji cząstek powstałych w wyniku zderzenia na podstawie danych z detektorów i czujników.

Przypomnę, że wielkim na skalę światową wydarzeniem było ubiegłoroczne odkrycie w należącym do CERN akceleratorze LHC od dawna poszukiwanej cząstki Higgsa i to właśnie tym między innymi zajmowali się uczestnicy warsztatów. IK

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search