Wszystkie

Ornontowickie technikum budowlane, czyli dobra robota.

Previous Next

Rozpoczynamy nowy rok 2014. Przed nami druga część zimowych krajobrazów, których w listopadzie i grudniu było jak na lekarstwo. Ta pora jest ostatnim dzwonkiem dla uczniów trzecich klas gimnazjum. Dlaczego? Za parę miesięcy będą musieli podjąć pierwszą poważną decyzję w swoim życiu i odpowiedzieć na pytanie: w jakiej szkole dalej kontynuować naukę? Opcji jest wiele, bo i wiele szkół ponadgimnazjalnych znajduje się w powiecie mikołowskim.

Jedną z nich jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach. Dlaczego to właśnie  ZSP jest dobrym wyborem dla młodych ludzi?

Dlatego, że:
"Kształcimy z pasją dla twojej kariery"

Hasło to odzwierciedla najpełniej misję ZSP w Ornontowicach. To, że każda szkoła ma za zadanie nauczanie jest raczej oczywiste. Jednak, dlaczego uczniowie z reguły nie lubią szkół? Ponieważ kształcą w sposób "ogólny", nie przygotowują ich do życia. Nauczyć i wypuścić dalej. Większość szkół stosuje taką właśnie metodę. Inaczej sprawa wygląda w ZSP w Ornontowicach. W tej placówce uczniowie są kształceni, aby osiągnąć zawodowy sukces i poradzić sobie na brutalnym rynku pracy. Ornontowickim nauczycielom zależy na tym, aby wykształcić mistrzów w określonych zawodach, przygotować wychowanków do kształtowania własnej kariery zawodowej, świadczą o tym choćby statystyki zdawalności egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, w których szkoła zajmuje wysokie pozycje. Dlaczego tak wiele uczniów z ZSP w Ornontowicach otrzymuje pracę? Ponieważ są kompetentnymi pracownikami, których przygotowanie merytoryczne i pasja zawodowa są dla pracodawców bezcenne.

Opinia uczniów innych szkół

Wśród wielu uczniów mikołowskich szkół funkcjonuje opinia, że ZSP to wiejska szkoła. Oprócz lokalizacji, nic bardziej mylnego. Czy budowlaniec, ekonomista, elektryk, żywieniowiec, górnik to wiejskie zawody? Wątpliwa teoria. Owszem istnieją w regionie placówki dysponujące podobnymi kierunkami, np. w Rybniku, ale jeśli weźmie się pod uwagę fakt dojazdu – pociąg – to sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Odległość z Orzesza do Ornontowic to kilka kilometrów, trzy autobusy do wyboru, w przypadku utrudnionej komunikacji można drogę tę pokonać pieszo. Czy do Mikołowa lub Rybnika uczeń pójdzie pieszo? Być może, ale pokonanie odległości zajmie mu znacznie więcej czasu i … energii.

"Nie wszystko złoto, co się świeci"

To przysłowie dobrze obrazuje inne szkoły w powiecie mikołowskim, zwłaszcza te, które ulokowane są w stolicy powiatu. Większość gimnazjalistów wybiera szkołę, kierując się powszechną opinią na jej temat. To oczywiście ważne, ale warto pamiętać, że zanim dokona się tak ważnego wyboru, należy odwiedzić placówkę. Szkoły organizują dni otwarte, podczas których można poznać bazę dydaktyczną, porozmawiać z dyrekcją, nauczycielami oraz uczniami. Często bowiem zdarzają się sytuacje, że to, co pięknie widniało na ulotce w rzeczywistości nie istnieje lub zostało znacznie wyolbrzymione. Warto uważać, by przysłowie nie przełożyło się na późniejsze dorosłe życie.

Technik budownictwa i gwarancja zatrudnienia

Czy można sobie wyobrazić lepszy zawód? Budowlaniec zajmuje bardzo wysokie miejsce w rankingu poszukiwanych pracowników. Polska korzysta z dopłat Unii Europejskiej, także cały czas realizowane są projekty, budowy, modernizacje. Nie przypadkowo mówi się, że dla budowlańca praca zawsze się znajdzie. Jak wygląda to, w Ornontowicach? ZSP kształci w kierunku "technik budownictwa". Obecnie posiada świetnie wyposażoną pracownię budowlaną, własny warsztat z całym osprzętem i pracownię komputerową z programami do projektowania. To wszystko jest do dyspozycji uczniów. Nauczyciele przekazują wiedzę rzetelnie i efektywnie, są nie tylko wykładowcami, ale także osobami, z którymi można porozmawiać na różne, interesujące młodego człowieka tematy. To powoduje, że lekcje prowadzone są w sposób niezwykle ciekawy i upływają błyskawicznie. Jak mówi przysłowie: „w dobrym towarzystwie czas szybko płynie". Na zajęciach z budownictwa już dawno zrezygnowano z tradycyjnych sposobów nauczania. Wprowadzono inny system, który skutkuje znacznym powiększeniem wiedzy. Większość uczniów wybrała ten zawód przypadkowo. Teraz każdy interesuje się w mniejszym czy większym stopniu budownictwem. Dlaczego? Ponieważ ten kierunek sam w sobie jest ciekawy. Daje doskonałe perspektywy na przyszłość. Obecnie można zdobyć dodatkowe kwalifikacje, np. technik drogownictwa. Co jednak czeka przyszłych uczniów po zakończeniu nauki w tym kierunku? Ornontowicki technik budowlany może pracować w:

- przedsiębiorstwach budowlanych,
- wytwórniach prefabrykatów,
- laboratoriach,
- państwowym nadzorze budowlanym,
- administracji budynków,
- biurach projektowych,

Czy takie oferty pracy nie są kuszące? To wszystko czeka właśnie na młodych ludzi. W tej chwili mamy mnóstwo osób w wieku przedemerytalnym. Kto za kilka lat może zastąpić te osoby? Nikt inny tylko młodzi budowlańcy! Tym bardziej, że w ZSP w Ornontowicach obowiązuje gwarancja zatrudnienia absolwentów.

Okres wyboru

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Orzeskim gimnazjalistom w prawidłowym wyborze szkoły. Szkoły, która przygotuje ich do życia i umożliwi podjęcie dobrego zawodu.

Gimnazjaliści,

Przed wami miesiące główkowania nad przyszłością. Nie zapominajcie o Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach i technikum budowlanym. Już teraz zapraszamy Was na dni otwarte szkoły. Termin zostanie podany za kilka tygodni. Zawitamy również do was osobiście. W tym momencie życzymy wam udanego i obfitującego w sukcesy 2014 roku. Do zobaczenia na wiosnę!

JD, uczeń ZSP w  Ornontowicach

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search