Wszystkie

Pod patronatem „Naszej Gazety”. Gościnne „Lwy Jasia”.

Previous Next

W piątek i sobotę w Łaziskach Górnych rozegrano XXV edycję Międzynarodowego Turnieju piłki ręcznej weteranów im. Jana Olszówki. Gospodarze turnieju, którzy we wszystkich dotychczasowych turniejach zawsze stawali na podium, okazali się gościnni. Uplasowali się na piątym miejscu, a memoriałowe trofeum pojechało do Kielc.

W jubileuszowym turnieju wystartowało osiem zespołów: TSV Schoneberg (Niemcy), WKS Śląsk Wrocław, OFC Kickers Offenbach (Niemcy), „Przyjaciele Freda” Kraków, BKS Bochnia Oldboys, KS VIVE Targi Kielce, KS Włókniarz Pabianice oraz gospodarze – „Lwy Jasia” Łaziska Górne. W składach grających drużyn nie brakowało dawnych gwiazd parkietów polskiego szczypiorniaka z reprezentantami Polski włącznie. Podobnie jak i w gronie zaproszonych gości, gdzie honorowymi postaciami byli olimpijczycy: Engelbert Szolc, Zygfryd Kuchta oraz Andrzej Tłuczyński. Zygfryd Kuchta pojawił się też na parkiecie jako zawodnik, wzmacniając szeregi TSV Schoneberg. W gronie kibiców nie zabrakło też osób znanych w światku piłki ręcznej: prezesa Śląskiego Związku Piłki Ręcznej, Alfreda Wrzeskiego, Kazimierza Mieleszczuka, Szczepana Moczygemby, Jana Sowy, Joanny Brehmer czy prezesa sekcji piłki ręcznej Górnika Zabrze, Bogdana Kmiecika. W łaziskim turnieju nie mogło też zabraknąć władz miasta. Burmistrz, Aleksander Wyra, jego zastępca, Jan Ratka, Przewodniczący Rady Miejskiej, Tadeusz Król, radny powiatu mikołowskiego, Mirosław Duży, eurodeputowany, Bagdan Marcinkiewicz, to tylko część gości, którzy w turniejowych dniach odwiedzili halę MOSiR. Memoriał im. Jana Olszówki wywołał również spore zainteresowanie mediów z telewizją regionalną na czele.

W pierwszym dniu, podzielone na dwie grupy zespoły rozegrały mecze eliminacyjne. Nie zabrakło niespodzianek, z których największymi były porażki gospodarzy ze Śląskiem Wrocław oraz OFC Kickers Offenbach. „Lwy Jasia” dopiero w trzecim spotkaniu zdołały się „pozbierać” i zwycięstwo nad TSV Schoneberg pozwoliło im grać o piąte miejsce w turnieju. Najbardziej zaciętym spotkaniem pierwszego dnia był mecz o finał pomiędzy Włókniarzem Pabianice i VIVE Kielce. Najczęstszym wyświetlanym rezultatem na tablicy wyników były remisy, a o zwycięstwie kielczan zadecydowały ostatnie akcje meczu. Skład finału był niespodziewany. O ile miejsce VIVE Targów było spodziewane, to awans do rozgrywki o główne trofeum memoriału OFC Kickers Offenbach był zaskoczeniem. Były zawodnik Polonii, Gerd Golla przywiózł na jubileuszowy turniej mocny zespół, którego sam był podporą.

Wyniki gier eliminacyjnych:
OFC Kickers Offenbach - TSV Schoneberg 18:15 (9:6)
KS VIVE Targi Kielce - Przyjaciele Freda Kraków 15:15 (8:6)
WKS Śląsk Wrocław – „Lwy Jasia” Łaziska Górne 19:13 (6:6)
KS Włókniarz Pabianice - BKS Bochnia Oldboys 20:12 (10:5)
WKS Śląsk Wrocław - TSV Schoneberg 26:16 (9:9)
Przyjaciele Freda Kraków - BKS Bochnia Oldboys 8:13 (4:6)
„Lwy Jasia” - OFC Kickers Offenbach 15:16 (7:9)
Przyjaciele Freda - KS Włókniarz Pabianice 8:22 (4:14)
„Lwy Jasia” - TSV Schoneberg 22:13 (11:4)
BKS Bochnia Oldboys - KS VIVE Targi Kielce 11:17 (6:8)
WKS Śląsk Wrocław - OFC Kickers Offenbach 14:15 (7:9)
KS VIVE Targi Kielce - KS Włókniarz Pabianice 11:9 (5:5)

W meczach finałowych niespodzianek nie było. Zwyciężali faworyci i tylko w spotkaniu o siódme miejsce „Przyjaciele Freda” toczyli wyrównaną walkę z TSV Schoneberg. W finale kieleckie VIVE szybko zdobyło trzy bramki przewagi nad OFC Kickers Offenbach i potem kontrolowało wydarzenia na parkiecie, wygrywając mecz 17:7.

Wyniki gier finałowych:
o VII miejsce
TSV Schoneberg - Przyjaciele Freda Kraków 17:13 (6:6)
o V miejsce
„Lwy Jasia” Łaziska Górne - BKS Bochnia Oldboys 15:9 (8:4)
o III miejsce
WKS Śląsk Wrocław - KS Włókniarz Pabianice 16:10 (8:3)
Finał
OFC Kickers Offenbach - KS VIVE Targi Kielce 7:17 (3:9)
Tabela końcowa turnieju:
1. VIVE Targi Kielce
2. OFC Kickers Offenbach
3. Śląsk Wrocław
4. Włókniarz Pabianice
5. „Lwy Jasia“ Łaziska Górne
6. BKS Bochnia Oldboys
7. TSV Schoneberg
8. „Przyjaciele Freda” Kraków

Najlepszym zawodnikiem turnieju ostał Claudius Deichmann (Kickers), najlepszym bramkarzem – Gerd Golla (Kickers), najskuteczniejszym zawodnikiem – Krzysztof Płonka („Lwy Jasia”), a MVP turnieju – Aleksander Litowski (VIVE).

Tadeusz Piątkowski
Więcej w papierowym wydaniu „Naszej Gazety”

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search