Wszystkie

Z ziemi włoskiej do wyrskiej

Previous Next

Wspólną zabawą i podpisaniem umowy partnerskiej z włoską miejscowością Medesano mieszkańcy Gminy Wyry uczcili dziesiątą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Podpisanie porozumienia pieczętującego współpracę gmin Wyry i włoskiej Medesano było najważniejszym punktem Pikniku Europejskiego, który odbył się na obiekcie sportowo-rekeracyjnym im. Braci Góralczyków w Wyrach. Pod dokumentem o współpracy podpis złożyła Barbara Prasoł, Wójt Gminy Wyry i Luciano Morini, członek Zarządu Gminy Medesano. Następnie wspólnie pokroili tort, którym częstowano licznie zgromadzonych mieszkańców gminy.

Zanim jednak złożono podpisy, Andrzej Wyroba, przewodniczący Rady Gminy Wyry przybliżył mieszkańcom historię nawiązania współpracy z Włochami. Zaczęło się od decyzji, by na platformie internetowej Rady Regionów Europy umieścić wpis o chęci nawiązania współpracy. Odpowiedziała gmina Medesano, która liczy ponad 10 tys. mieszkańców i ma powierzchnię 88 km kw.

- Jest to gmina o podobnym do naszego charakterze i wielkości. Chcemy rozpocząć współpracę na bazie kulturalnej, sportowej i młodzieżowej - wyjaśniał przewodniczący Wyroba.

Luciano Morini, który przewodniczył włoskiej, czteroosobowej delegacji, przedstawił mieszkańcom gminę Medesano, która pamięta czasy rzymskie i przywiązuje ogromną wagę do kultywowanie tradycji. - Poprzez nawiązanie współpracy chcemy rozszerzyć horyzonty o nowe doświadczenia kulturalne, gospodarcze i obyczajowe. Jestem pewien, że nasze gminy znajdą sposoby na zacieśnienie współpracy gospodarczej, a także na wymianę młodzieżową i kulturalną. Dziś zapraszamy Was do skosztowania naszych regionalnych produktów; przywieźliśmy Wam sery, salami, kiełbasy i wino - powiedział Luciano Morini. Mieszkańcy spróbowali, smakowali, dopytywali o składniki produktów - wielu włoskie specjały przypadły do smaku.

Jednakże Piknik Europejski to także wspólne świętowanie dziesiątej rocznicy wstąpienia do Unii Europejskiej. Mieszkańcy gminy Wyry mają się z czego cieszyć, bowiem wiele z inwestycji, realizowanych w gminie udało się sfinansować dzięki funduszom unijnym. Ewa Placha, sekretarz Gminy Wyry, podczas Pikniku przypomniała o tych najważniejszych: - Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej udało się nam zrealizować 13 projektów na kwotę blisko 21 mln zł, z czego dotacje pokryły blisko 12 mln zł. Nasze inwestycje były głównie finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Do największych należą przebudowa ul. Kopaniny, modernizacja szkoły i budowa przedszkola w Wyrach, remont kompleksu rekreacyjno-sportowego w Wyrach i budowa nowego kompleksu sportowego z zapleczem w Gostyni oraz Zagrody Śląskiej czy kanalizacji - wyliczała sekretarz Placha.

Podczas pikniku odbył się również IV Turniej Miast i Gmin w ramach Piłkarskiej Ligii Mistrzów Gminy Wyry. Wystartowało osiem zespołów - wygrała Unia Bieruń Stary, drugie miejsce zajął LKS Lędziny, a trzecie Unia Jaroszowiec. Najlepszym piłkarzem turnieju został Dawid Kasprzyk z Unii Bieruń Stary, a najlepszym strzelcem jego kolega klubowy Patryk Piegza.

Nie zabrakło również pokazów Szkoły Sztuk Walki „Wojownik” prowadzonej przez Franciszka Kamińskiego oraz występów zespołów z Domu Kultury. Swoje umiejętności prezentował zespół „Gostynianie” oraz tańca współczesnego „Choco-Dance”. Na zakończenie pikniku dał koncert Chór „Zorza”.

Beata Leśniewska

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search