Wszystkie

Zabytkowa kamienica cieszy oko

Kolejny rudzki zabytek odzyskuje dawny wygląd. Kamienicę, w której jeszcze trwają prace renowacyjne, można zobaczyć przy ul. Sienkiewicza w Wirku. Zmienia swoje oblicze z tygodnia na tydzień i właściwie pomimo, że remont jeszcze się nie zakończył, cieszy oko swoim wyglądem.

Wystarczyło niewiele, przede wszystkim oczyszczenie elewacji i doprowadzenie jej do stanu pierwotnego, a już obiekt robi wrażenie. Uzupełniono ponadto ubytki w cegłach i tynkach oraz wymieniono spoiny. W czasie renowacji zużyte rynny i rury spustowe wymienione zostały na nowe wykonane z PCV. Przy okazji remontu zlikwidowano, wszystko co budynek szpeciło, m.in. stare kable i reklamy. Dolną część elewacji obłożono klinkierową płytką elewacyjną, dzięki temu zupełnie inaczej prezentują się sklepowe witryny położone na parterze. Koszt remontu, który rozpoczął się w kwietniu tego roku zamknie się w kwocie 90 tysięcy złotych.

Kamienica przy ul. Sienkiewicza powstała ok. 1915 roku, jako budynek mieszkalno - usługowy. Obiekt jest reprezentantem modernizmu, operuje ciekawym, bogatym repertuarem form dekoracyjnych. Zachował się w stosunkowo niezmienionej formie, stanowi też integralną część zabudowy mieszkalnej i usługowej zlokalizowanej w obrębie ulic Dąbrowskiego, Sienkiewicza, Tuwima, Kupieckiej i Teatralnej. Zabudowa ta powstała w przeważającej części w latach 1895 - 1915. Składała się ona z dwóch typów budynków: mieszkalnych i usługowo - mieszkalnych. Pierwszy typ to budynki budowane na wynajem mieszkań dla robotników, o skromnej architekturze, pozbawione wyszukanego detalu i wystroju. Drugi, przeważający w tym obszarze typ, to klasyczne kamienice mieszczańskie z lokalami handlowymi i usługowymi w parterach. Kamienice te najczęściej budowali miejscowy kupcy, przedsiębiorcy lub restauratorzy.

(wt) Foto. Maciej Geyer

 

 

 

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search