środa, 24 kwietnia 2024 04:28

Aleksander Słomka – lubi się ścigać

Kontynuujemy prezentację laureatów naszego plebiscytu Sportowe Osobowości Roku Powiatu Mikołowskiego 2022.  Od dziecka kochał rowery i interesował się kolarstwem. Nic zatem dziwnego, że jako dyscyplinę sportu wybrał kolarstwo. Ścigał się w barwach Polonii Łaziska, Bobrka Karb Bytom oraz Ruchu Chorzów. Jako junior wywalczył mistrzostwo Śląska w wyścigu ze startu wspólnego oraz w jeździe indywidualnej na czas, wygrywał wyścigi jednodniowe, kryteria, stawał na podium w wyścigach ogólnopolskich.

Po zakończeniu kariery zawodniczej, zajął się pracą zawodową, pozostając również przy sporcie. W latach 2000-2019 związany był z KS Kamionka. Był członkiem koła założycielskiego oraz zawodnikiem i przez cały czas w zarządzie. Cztery lata wiceprezesem i osiem lat prezesem. Na okres działalności w Kamionce przypada funkcjonowanie drużyn piłkarskich w klasach „A” i „B”, I i II ligi futsalu, zdobycie medali Mistrzostw Polski w futsalu U14 i U16, organizacja Mistrzostw Polski U16 w Mikołowie oraz rozwinięcie szkolenia grup młodzieżowych w Kamionce.

Działając w futbolu, cały czas pamiętał o kolarstwie i stworzenie w Mikołowie klubu kolarskiego „chodziło mu po głowie”. A że od pomysłu do realizacji droga niedługa, więc w roku 2020 z jego inicjatywy powstało Stowarzyszenie Kolarski Mikołów, którego został prezesem. Stowarzyszenie postawiło na szkolenie młodzieży i na efekty nie trzeba było długo czekać. Mikołowscy zawodnicy zdobyli medale Mistrzostw Śląska, Mistrzostw Polski LZS, odnieśli zwycięstwa w wyścigach ogólnopolskich, zagranicznych na szosie, w MTB oraz w przełajach.

Stowarzyszenie organizowało również zawody w kryterium kolarskim (dwie edycje) oraz przejęło organizację zawodów przełajowych (Puchar Polski oraz w zeszłym roku międzynarodowy wyścig UCI C2 w przełaju).