niedziela, 5 maja 2024 11:46

Liderów dwóch

To był dobry weekend. W 13 spotkaniach, w tym jedne derby, „nasze” drużyny zdobyły 28 punktów, odnosząc dziewięć zwycięstw, jeden mecz remisując i cztery przegrywając, przy bilansie bramkowym 28:17. Takiego wyniku jeszcze w tych rozgrywkach nie było.

Rezultatem tych dokonań są dwa fotele lidera po tej kolejce. W IV lidze Polonia Łaziska przy jednym spotkaniu zaległym, wysunęła się na pierwsze miejsce, podobnie jak w lidze okręgowej zrobił to AKS Mikołów.

W IV lidze Polonia i Orzeł wróciły z wyjazdów z kompletami punktów, co cieszy kibiców nie tylko tych drużyn.

W lidze okręgowej kolejka bez porażki. Zwycięstwa AKS-u i Burzy oraz remis Orła.

W klasie „A” w derbach podokręgu Tychy Fortuna wygrała w Gardawicach, a ponadto zwycięstwa Kamionki, Woszczyc i rezerw Gwarka.

W klasie „B” przerwany mecz w Międzyrzeczu. Przy stanie 0:6, zawodnik Niepokornych został odwieziony karetką do szpitala, a drużyna zeszłą z boiska. Ponadto kolejna wysoka porażka Strażaka i niespodziewana porażka rezerw Burzy.

W klasie „C” pewne zwycięstwo LKS-u Bujaków.

Lider na kolanach

AKS do meczu "na szczycie" z Górnikiem Wojkowice przystępował z pozycji wicelidera. Wiadomo było, że zwycięzca tego spotkania będzie liderem, remis zachowa status quo. Mikołowianie, którzy w ostatnich kolejkach aplikowali rywalom "worki" bramek, poszli "za ciosem" i po dobrej grze, rzucili lidera "na kolana", strzelając mu sześć goli bez strat własnych, zajęli jego miejsce.

Pół godziny "otwarcia" przypominało mecz szachowy, w którym rywale przewidywali swoje posunięcia i blokowali wzajemna posunięcia. Wyjątkami był strzał zawodnika gości z linii pola karnego w dziesiątej minucie, z którym bez problemu poradził sobie Soliński i gol gospodarzy w 17 minucie, kiedy to po akcji prawą stroną, Nowak zagrał w pole karne do Wąsika, który pewnym uderzeniem umieścił piłkę w siatce. Gra nabrała rumieńców od 30 minuty. Najpierw strzał Janoszki odbił bramkarz Górnika, cztery minuty później ten sam zawodnik "opieczętował" słupek, by wreszcie w 36 minucie przewagę udokumentować bramką. Nowak mocno strzelił z dystansu, piłka "przełamała" bramkarzowi ręce i lobem poszybowała do bramki.

Druga część spotkania rozpoczęła się od naporu miejscowych, udokumentowanego golem. W 50 minucie Janoszka strzelił z narożnika pola karnego w "długi" róg, piłka odbiła się od słupka i wpadła do bramki. Ten gol odebrał wojkowicznom chęć do gry. A gospodarze poszli za ciosem. Siedem minut później dwójkowa akcja pary Wasiak - Nowak przyniosła AKS-owi czwartego gola. Dotychczasowy już lider  chciał strzelić choć bramkę honorową, ale defensywa miejscowych grała uważnie, a jeśli już rywale oddali strzał jak w 65 minucie, to na posterunku był Soliński. Podopiecznych Adama Krzęcisy prowadzenie 4:0 jednak nie zadawało i dążyli do jego podwyższenia. Skutecznie. Najpierw w 72 minucie strzał Sawickiego sparował bramkarz Górnika, ale osiem minut później musiał już wyjąć piłkę z siatki. Na solową akcję zdecydował się przybywający od czterech minut na murawie Brun i zakończył ją skutecznym strzałem. Minutę później wynik meczu ustalił Sawicki.

• AKS Mikołów - Górnik Wojkowice 6:0 (2:0)
    AKS: Soliński - Nawrocki, Ściętek, Wasiak (66 Mrozik), Furczyk (75 Brun), Nowak, Janowska (75 Tabiś), Kapias, Osiecki, Wujec (66 Sawicki), Machulec.
    Trener: Adam Krzęciesa
    Bramki: Nowak 2, Wasiak, Janoszka, Brun, Sawicki.