niedziela, 5 maja 2024 19:06

Ostatnia prosta

W terminologii lekkoatletycznej, piłkarze wbiegli na ostatnią prostą. Do mety jeszcze od jednej do trzech kolejek plus uzupełnienie zaległości.

Na pierwszym planie weekendowej kolejki były czwartoligowe derby Gwarka z Polonią. Zakończyły się remisem 1:1 i w ten sposób żadna z drużyn nie może użyć w stosunku do siebie krakowskiego określenia, że „Pany” to my.

W lidze okręgowej zgodnie z przewidywaniami: dwa zwycięstwa i porażka. AKS Mikołów zapewnił sobie już tytuł mistrza jesieni.

• Klasa „A” pod kreską. Tylko zwycięstwo niezawodnej ostatnio Fortuny Wyry, jeden remis i trzy porażki.
  • W klasie „B” komplety punktów zapisały na swoich kontach Niepokorni Orzesze oraz rezerwy Burzy Borowa Wieś i niestety, kolejnej porażki doznał Strażak.
  • W klasie „C” jeden punkt z wyjazdu do Gliwic przywiózł LKS Bujaków.

W sumie w 13 meczach nasze drużyny zdobyły 19 punktów (dwa za remis w derbach) po pięciu zwycięstwach, trzech remisach oraz pięciu porażkach, 27 bramkach strzelonych i 24 straconych.

Derby za dwa punkty

W sobotę, 4 listopada w Ornontowicach rozegrano czwartoligowe derby powiatu mikołowskiego pomiędzy miejscowym Gwarkiem i Polonią Łaziska. Do wzięcia była pula trzech punktów, ale po tym meczu każda z drużyn dopisze do swojego konta po jednym "oczku", gdyż spotkanie zakończyło się remisem. Mecz zakończył się wynikiem 1:1, a obie bramki padły w pierwszej połowie z rzutów karnych.

Emocje rozpoczęły się tuż po pierwszym gwizdku sędziego. Zaatakowała Polonia i pod bramką gospodarzy rozległ się dzwonek alarmowy. Ale na strachu się skończyło. W odwecie gospodarzy zrobili to samo. Pod bramką Polonii zostali jednak trochę dłużej. W czwartej minucie wywalczyli rzut rożny, po którym obrońcy gości zagrali w polu karnym ręką, za co arbiter podyktował karnego. Pewnym egzekutorem okazał się Sewerin. Prowadzenie nie zadowoliło orontowiczan, którzy atakowali dalej i w ósmej minucie po kolejnym kornerze, zmusili Flora do interwencji. Po tej akcji przyjezdni uporządkowali grę i opanowali sytuację. W 13 minucie rozegrali kapitalną kontrę, po której piłkę z linii bramkowej wybił obrońca Gwarka. W 30 minucie bliski wyrównania był Matuszczyk, ale po jego strzale z dystansu, piłka przeleciała obok słupka. Minutę później goście przeprowadzili kolejny kontratak, który zakończył się faulem obrońców Gwarka w polu karnym. Sędzia po raz drugi pokazał "wapno". Do piłki podszedł Kaszok i nie dał najmniejszych szans Ćwikowi. W 41 minucie wynik próbował zmienić jeszcze Grajewski, ale piłka po jego strzale z dystansu, poszybowała obok słupka.

Druga odsłona była typowym meczem, w którym oba zespoły chciały wygrać, ale w pierwszej kolejności nie stracić gola. Stąd też większość akcji rozgrywana była w środku pola, w których większą dojrzałość wykazywali przyjezdni. Ale tylko do linii pola karnego. Nie oznaczało to jednak, że nie było emocji. Gra momentami była twarda, "posypały" się żółte kartki, ale sytuacji bramkowych praktycznie nie było. Może poza trzema. W 71 minucie w finalizacji kontrataku, gospodarzom zabrakło "zimnej krwi" i precyzji, sześć minut później Polonię od utraty gola uratował Florek, popisując się fantastyczną interwencją przy obronie strzału z kilku metrów, a w 87 minucie obrońcy zablokowali strzał napastnika Gwarka. Z kolei podopiecznym Piotra Mrożka, pomimo jego głośnych podpowiedzi, brakowało koncepcji podczas finalizacji akcji zaczepnych. I tak derby zakończyły się remisem, który chyba obie strony przyjęły zarówno z niedosytem, jak i zadowoleniem.

Gwarek Ornontowice - Polonia Łaziska 1:1 (1:1)

• Gwarek: Ćwik - Majeranowski, Cichoń (46 Pilch), Ściślak, Zdrzałek, Boczar (60 Jabłoński), Gajewski (85 Miłek), Kowalik (77 Piecuch), Kasprzyk (65 Grzegorz), Sewerin. Rocki.
    Trener: Mateusz Zdrzałek
    Bramka: Sewerin
  • Polonia Łaziska: Florek - Terbalyan, Widuch, Kaszok, Fabisiak, Waśkiewicz, Matuszczyk (70 Walicki), Pipia, Wojtek (70 Buchczik), Staniucha (60 Bieański), Rutkowski.
    Trener: Piotr Mrozek
    Bramka: Kaszok