Najważniejsze zmiany to między innymi:
- Wprowadzenie ogólnopolskiego systemu operatorów - bezpłatna pomoc w całym procesie składania wniosków na poziomie podwyższonym i najwyższym – od wyboru wykonawcy, aż po odbiór prac. Operatorami w pierwszej kolejności będą samorządy gminne oraz WFOŚiGW.
- Obowiązkowe potwierdzenie standardu energetycznego budynku - przed rozpoczęciem inwestycji konieczne będzie przeprowadzenie audytu energetycznego, a po jej zakończeniu uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej.
- Racjonalizacja wydatków – maksymalne kwoty dotacji w poszczególnych rodzajach kosztów kwalifikowanych, w tym limity dotacji jednostkowych na m2 powierzchni ocieplenia.
- Bezpłatna pomoc operatora – od momentu podjęcia decyzji o inwestycji aż po jej rozliczenie.
- Wprowadzenie minimalnego okresu własności budynku - wnioski będą mogli składać tylko właściciele lub współwłaściciele, którzy posiadają nieruchomość od co najmniej 3 lat.
- Wyższe progi dochodowe i poziomy dofinansowania
• Poziom najwyższy (zwrot do 100% kosztów) – dla gospodarstw, których średni miesięczny dochód nie przekracza 1 300 zł/os. (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1800 zł/os. (jednoosobowe).
• Poziom podwyższony (zwrot do 70% kosztów) – dla gospodarstw z miesięcznym dochodem do 2 250 zł/os. (wieloosobowe) i 3 150 zł/os. (jednoosobowe).
• Poziom podstawowy (zwrot do 40% kosztów) – dla osób, których roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł. - Jedno dofinansowanie na jeden dom - koniec nadużyć i większa skuteczność programu.
- Przez cztery miesiące od 31 marca można uzyskać dotację na koszty kwalifikowane poniesione od 28.05.2024 r. - wnioski te muszą być zgodne z nowym programem z pewnymi odstępstwami.
- Brak możliwości dofinansowania dla kotłów gazowych (ze względu na obowiązujące regulacje prawne) za wyjątkiem osób, które dokonały takiej inwestycji w 2024 roku i nie zdążyły złożyć wniosku – przewidziany jest odrębny nabór.
Dofinansowanie można otrzymać na:
- wymianę pozaklasowego kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła
- termomodernizację, w tym: ocieplenie przegród, stolarkę okienną i drzwiową, bramy garażowe, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Wybierając jako źródło ogrzewania pompę ciepła, kocioł zgazowujący lub na pellet obowiązkowo należy korzystać z tzw. listy ZUM (lista zielonych materiałów i urządzeń). Warto pamiętać, że lista ZUM to bezpłatna pomoc w wyborze urządzeń i materiałów kwalifikujących się do dofinansowania w programie.
Szczegóły dotyczące nowych zasad programu można znaleźć na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.
Napisz komentarz
Komentarze