Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 23:18
PRZECZYTAJ!
Reklama

Najlepsi z najlepszych w 2018 roku

Po raz siódmy, w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie przyznaliśmy wyróżnienia „Sportowych Osobowości Powiatu Mikołowskiego”.
Najlepsi z najlepszych w 2018 roku

 

Relację z imprezy zamieścimy w marcowym wydaniu gazety, a już teraz prezentujemy listę laureatów.

 

Anna Bonk - Trenerka lekkiej atletyki MOSiR Łaziska Górne

Już jako juniorka zdobywała medale MP w chodzie sportowym. Potem była Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, gdzie uzyskała również uprawnienia jako trener II klasy lekkiej atletyki, instruktor gimnastycznych form aktywności ruchowej oraz instruktor pływania.Pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w SP nr 3 w Mikołowie i prowadzi sekcję lekkoatletyczną MOSiR Łaziska Górne, a także jest trenerem „Biegam BoLubię” Mikołów. Od ośmiu lat trenuje dzieci i młodzież, którym zaszczepia pasję do biegania oraz zdrowego i aktywnego stylu życia. Jej zawodnicy, wygrywają największe imprezy biegowe w Polsce. Na swoim koncie trenerskim ma medalistów Mistrzostw Śląska, m.in Mateusza Wolnika, Darię Mendecką, Mateusza Wiśniewskiego, Łukasza Mańdoka oraz wielokrotną medalistkę Mistrzostw Polski w biegach górskich, Michalinę Mendecką, która w minionym roku dwukrotnie reprezentowała nasz kraj w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy w biegach górskich.

 

Aleksandra Wajda - Trenerka lekkiej atletyki - UKS Trójka Mikołów

Już w gimnazjum zaczęła trenować biegi sprinterskie w Górniku Zabrze, później reprezentowała AZS AWF Katowice w chodzie sportowym. Dwukrotna medalistka Halowych Mistrzostw Polski Juniorów w Lekkiej Atletyce w chodzie na 3000m (srebrny oraz brązowy medal). Startowała także z mężem w Pucharze Polski w dogtrekkingu - w kategorii rodzinnej zajęliśmy I miejsce.

Od siedmiu lat trener sekcji lekkiej atletyki w UKS Trójka Mikołów. Ubiegły rok to pasmo sukcesów:
- III Halowe Ogólnopolskie Mistrzostwa Czwartków Lekkoatletycznych (trzy złote, jeden srebrny);
- Zawody Wojewódzkie Lekkoatletyka dla Każdego (dwa złote, cztery srebrne);
- Puchar Polski Dzieci (dwa złote, dwa srebrne, brązowy);
- Mistrzostwa Śląska Dzieci w Lekkiej Atletyce (cztery złote, jeden srebrny i jeden brązowy);
- Przełajowe Mistrzostwa Śląska Dzieci złoty medal;
- Halowe Mistrzostwa Śląska Dzieci w Lekkiej Atletyce (trzy złote, jeden srebrny).

 

Hanna Bryła - Trenerka szachów – AKS Mikołów

Urodziła się w Orzeszu, tam chodziła do szkoły i tam zetknęła się z szachami. Od najmłodszych lat należała do ścisłej, krajowej czołówki juniorek - siedmiokrotnie zdobywając medale mistrzostw Polski w szachach klasycznych, m.in. 5 złotych indywidualnych. Była również czterokrotną medalistką drużynowych mistrzostw Polski juniorów (2003 – złotą, 2004 i 2006 – srebrną oraz 2007 – brązową), w barwach klubu MKS „Polonia Trade Trans” Warszawa.

W 2007 roku w Szybeniku, zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy do lat 18. Posiada tytuł Mistrzyni Międzynarodowej, a normy na ten tytuł wypełniła w Belfort (2005), Szybeniku (2007) oraz w Barberà del Vallès (2008). Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnęła 1 lipca 2006 roku, z wynikiem 2253 punktów klasyfikowana była na 15 miejscu wśród polskich szachistek.

Aktualnie jest trenerką AKS-u Mikołów, który może pochwalić się trzema finalistami Mistrzostw Polski 2018.

 

Daria Mendecka - Lekkoatletka MOSiR Łazsika Górne

Przygodę z bieganiem rozpoczęła w VI klasy szkoły podstawowej, trenując w łaziskim klubie MKS Biegacz Łaziska Górne. W 2009 roku jej trenerką została Anna Bonk i od tego czasu stała się specjalistką biegów ulicznych. Startuje na dystansach od 5 do 10 kilometrów. Jej rekordy życiowe to 18.55 min. na 5km i 39.12 min na 10km. Bieganie ukształtowało jej charakter i dzięki bieganiu nauczyła się walki do końca. Startowała w setkach różnego rodzaju biegów, odnosząc wiele sukcesów.

Pod tym względem dobry był 2018 r., w którym uzyskała rezultaty: Zimowy Bieg Orzeski, 7 km - 3 miejsce open/3 miejsce w kategorii, IV Bieg Pawłowicki, 5 km – 2/1, XIII Międzynarodowy Tyski Bieg Uliczny, 10 km – 3/2, VII Nocny Bieg Uliczny, Czerwionka, 10 km – 3/1, XXVI Międzynarodowy Bieg Uliczny w Knurowie, 10 km - 9/3,  Mikołowski Bieg Uliczny, 10 km - 5/3, XI Żorski Bieg Uliczny, 10 km 10/4, XXV Bieg Niepodległości w Rudzie Śl., 12 km - 4/3.

 

Ariel Mnochy – Piłkarz Orła Mokre

Zaczynał w Walce Makoszowy, tu zdobył piłkarskie szlify, potem była Jedność 32 Przyszowice, z którą wywalczył awans do IV ligi zdobywając około 20 bramek w każdym sezonie. Potem był Orzeł Mokre, z którym również wywalczył czwartą ligę. Następnie Wilków Wilcza, by stamtąd trafić do futsalu i Piasta Gliwice. Po tej przygodzie wrócił do Orła.

Pasjonuje go futbol w każdej odmianie, więc nic dziwnego, że grę na urozmaicał grą w lidze środowiskowej w drużynie „Ts 10ka.pl Zabrze” z którą odniósł wiele sukcesów, zarówno w turniejach krajowych jak i międzynarodowych. Jego umiejętności i skuteczność dostrzegł trener Klaudiusz Hirsch, powołują go do reprezentacji Polski w piłce sześcioosobowej. Prawdziwy sukces, to ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Portugali. Tam Polska wywalczyła tytuł wicemistrzów Świata, a on sam w siedmiu meczach strzelił pięć bramek i jak mówi, zrealizował tym samym swoje sportowe marzenia.

 

Sebastian Krosny - Lekkoatleta, biegacz Biegatonu Mikołów

Sebastian Krosny związany ze sportem od najmłodszych lat. Była szermierka, piłka nożna w mikołowskich klubach, ale prawdziwą pasję odkrył dopiero w 2014 roku, kiedy po raz pierwszy stanął na starcie Breńskich Kierpcy. Potem był kolejny ważny start w II Jesiennym Biegu Potrójnej i debiut na długim dystansie w Chojniku, gdzie pokonał 45,2 km i bez pamięci zakochał się w górach oraz wszystkim, co jest z nimi związane. Do tej pory startował w ponad 120 biegach w Polsce i za granicą, kilka razy był na podium wielokrotnie w pierwszej dziesiątce. Najdłuższy pokonany dystans, to 80 km w Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich w Lądku Zdroju. Tam na 68-kilometrowej trasie postanowił podziwiać okoliczną przyrodę i gubiąc trasę, nadrobił 12 km. Działa społecznie. Został uhonorowany tytułem Wolontariusza Roku 2017, a rok później został wybrany do zarządu stowarzyszenia Biegaton. Wpółorganizator i wolontariusz podczas cyklicznych imprez stowarzyszenia Leśna Szarańcza, warsztatów Świadomy Biegacz, Zdrowy Biegacz i Biegatonki na Start.

 

Krzysztof Pilszek - Mistrz delekowschodnich sztuk walki Wojownika Wyry

Gdy miał lat dziewięć, zainteresowały go sztuki walki, najpierw było kung-fu, a później Karate Kyokushinkai. Startował w lokalnych zawodach, osiągając podium oraz promował ten sport poprzez pokazy. Po 10 latach doznał kontuzji ścięgna Achillesa. Leczenie i rehabilitacja trwały długo. Jednak w wieku 34 lat wrócił do czynnego uprawiania sportu i poznał swojego Mistrza Franciszka Kamińskiego ze Szkoły Sztuk i Sportów Walki Wojownik. Nie było łatwo, zaczynał od poziomu początkującego, a po kilku miesiącach potwierdzenie stopnia przez egzaminujących go kilku mistrzów. To zapoczątkowało ponowne starty w zawodach. W wieku 38 lat wystartował w Mistrzostwach Europy w Belgii oraz na Węgrzech, ale na podium nie stanął. Jednocześnie zaczął udzielać się jako pomoc trenerska. Na spełnienie sportowych marzeń musiał poczekać do czterdziestki. Wtedy został dopuszczony do egzaminu mistrzowskiego i założył czarny pas. Wtedy też wystąpił w Otwartych Mistrzostwach Świata w Dalfsen Holandia, w których zdobył tytuł wicemistrza Świata Federacji IBF w Semi-contact. Na tych samych zawodach uplasował się dziesiątce zawodników w kata tradycyjnym.

 

Przemysław Wiśniewski - Piłkarz Górnika Zabrze

Urodził się w Zabrzu, mieszka w Ornontowicach i praktycznie od przyjścia na świat, skazany był na piłkę nożną. Ojciec – Jacek Wiśniewski był uznanym piłkarzem (w barwach Górnika Zabrze rozegrał 198 spotkań). Piłkarską przygodę rozpoczął w wieku sześciu lat w MSPN Górnik Zabrze i tam uczył się piłkarskiego abecadła. Trochę wyższą edukację przez trzy lata zdobywał w ornontowickim Gwarku. W 2010 r. trafił do Stadionu Śląskiego, którego barwy reprezentował do roku 2013. W roku 2014 wrócił do Górnika Zabrze SSA i jak na razie nigdzie się nie wybiera. W Zabrzu rozpoczął grę od ligi śląskiej juniorów młodszych poprzez Centralną Ligę Juniorów, by w końcu trafić do składu drużyny rezerw prowadzonej przez trenera Józefa Dankowskiego. Solidną pracą „wkupił się” do szerokiej kadry Górnika i nie pozostało mu nic innego, jak czekać na debiut w ekstraklasie. Nim to się stało, pierwszy mecz z pierwszą drużyną Górnika zagrał w Lidze Europy z FC Zaria, w której „zaliczył” cztery spotkania. W ekstraklasie rozegrał dziewięć spotkań, a cała reszta dopiero przed nim.

 

Kazimierz Kaszok - Trener Koordynator grup młodzieżowych w Polonii Łaziska

Przyszedł grać w Polonii Łaziska i od razu został czołowym piłkarzem. Po zakończeniu kariery, zajął się wychowywaniem swoich następców. Włodarze MOSiR-u doceniając jego zaangażowanie, oprócz trenowania młodzieży, zaproponowali mu stanowisko koordynatora drużyn młodzieżowych, których obecnie jest 329. W sezonie letnim ustala i koordynuje treningi wszystkich grup oraz zgrywa terminy meczów i turniejów drużyn młodzieżowych. A zimą organizuje Turnieje Halowe. Turnieje te cieszą się dużą popularnością, o czym świadczy udział w nich takich drużyna jak: Ruch Chorzów, Górnik Zabrze, GKS-y Tychy i Katowice, Raków Częstochowa, Polonia Bytom, Zagłębie Sosnowiec czy Wisła Kraków. Przez te 10 lat w imprezach przewinęło się kilka tysięcy zawodników. Kazimierz Kaszok ma satysfakcję, że jego praca nie idzie na marne. To tu promuje się zawodników do drużyn seniorów.

 

Maciej Skowronek - Sporty ekstremalne - Orzesze

Sportowego bakcyla połknął blisko trzydziestki i były to sporty ekstremalne – paralotniarstwo. Odnosił sukcesy, trafił do reprezentacji Polski, jeździł po Europie szukając dobrych warunków i… wypadek sprawił, że tę pasję trzeba było ograniczyć. Zaczął szukać czegoś innego. Było pływanie na długich dystansach, potem bieganie na orientację - maratony na orientację. Rozglądał się dalej, patrzył co robią inni i zafascynowały go ultra maratony rowerowe. Zaczął od śląskich, przez objazdy poszczególnych województw, by wystartować w takim uznanym, Bałtyk – Bieszczady. W 2017 roku wystartował w „Maratonie dookoła Polski”. 3142 kilometry pokonał w 9 dni 23 godziny i 49 minut. Do limitu 10 dni zostało mu 11 minut. W roku ubiegłym roku wystartował w maratonie Hel – Głodówka, który przejechał w 50 godzin, a potem skoczył na „głęboką wodę” – postanowił pokonać ultra maraton Alco (Włochy) – Nord Cup (Norwegia). Wystartowało 175 śmiałków, dojechała połowa. On 4,5 tysiąca kilometrów pokonał w 17 dni.

 

Marian Olszówka - Szczypiornista – Łaziska Górne

„Człowiek orkiestra” łaziskiej piłki ręcznej i polskiego handballu weteranów. Jako zawodnik grał w Polonii Łaziska, Pogoni Zabrze, AZS-ie Katowice, Stali Mielec i Grunwaldzie Ruda Śląska. Po zakończeniu kariery zawodniczej, pracował jako trener, działacz zawodnik w kategorii oldbojów. Jest pomysłodawcą Memoriału im. Jana Olszówki (starszego, przedwcześnie zmarłego brata) w kategorii weteranów. Kiedy w 2003 roku EHF ogłosiła pierwsze Mistrzostwa Europy w kategorii weteranów, Marian Olszówka natychmiast skrzyknął zespół zawodników startujących w łaziskich Memoriałach i pod szyldem reprezentacji Polski ekipa wywalczyła brązowy medal. Kiedy rozpoczęto rozgrywać Mistrzostwa Polski Weteranów, ekipa pod wodzą „Mańka” również stawała na podium, w tym dwukrotnie na najwyższym stopniu. Za tę aktywność, podczas obchodów jubileuszu 100-lecia piłki ręcznej w Polsce, został odznaczony Odznakę Diamentową z Wieńcem „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej”.

 

Engelbert Szolc - Szczypiornista – Mikołów

Urodził się w Rudzie Śląskiej, zapowiadał się jako dobry bokser, ale jego przeznaczeniem była piłka ręczna. Haqndballowego abecadła uczył się w Grunwaldzie Halemba, potem były Pogoń Zabrze, Polonia Łaziska i austriacki Union Krems. Dla tych klubów zdobywał setki bramek i odnosił z nimi sukcesy. W sezonach 1969/1970 i 1970/1971 był „królem strzelców” rozgrywek I ligi. „Złota ręka” Engelberta Szolca została zauważona przez trenerów reprezentacji, został do niej powołany i zagrał w niej 78 razy. Dwukrotnie reprezentował barwy Polski na mistrzostwach świata w 1970 i 1974 roku oraz na Igrzyskach Olimpijskich w Minachium w 1972 roku. Po zakończeniu kariery zawodniczej, pracował jako trener w Grunwaldzie Halemba i Polonii Łaziska. Obecnie członek Klubu Zasłużonego Reprezentanta. Podczas obchodów jubileuszu 100-lecia piłki ręcznej w Polsce, odznaczony Odznakę Diamentową z Wieńcem „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama