Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 16:38
PRZECZYTAJ!
Reklama

Rok w MOK

Jak co roku, próbujemy podsumować minione dwanaście miesięcy. Choć ostatni czas był dla wielu dość trudny, w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu działaliśmy dalej i staraliśmy się zapewniać mieszkańcom dostęp do ciekawych wydarzeń kulturalnych. Podsumujmy zatem, co działo się w 2020 roku.
Rok w MOK

Początek roku to tradycyjnie już, koncert kolęd Towarzystwa Śpiewaczego „Dzwon”, a dla najmłodszych ferie zimowe z MOK. Tym razem uczestnikom zaproponowaliśmy m.in. wyjazdy do kina czy do katowickiej Bajki Pana Kleksa, a także wiele zajęć stacjonarnych, takich jak teatralne, plastyczne czy taneczne, było też kino sferyczne czy zajęcia z makramy.

Dla starszych odbiorców zaproponowaliśmy Orzeski Wieczór Kabaretowy, na którym gościliśmy Kabaret DNO.

Luty również obfitował w propozycje kulturalne. Dużą dawkę dobrej muzyki zapewnił nam zespół dylan.pl, tradycyjnie też odbyła się potańcówka karnawałowa i babski comber. Miłośnicy teatru mieli okazję obejrzeć dwa znakomite spektakle. Gościliśmy na Sali Widowiskowej Teatr Żelazny, który zaprezentował spektakle „Seks dla opornych” i „Shirley Valentine”, oba doskonale odebrane przez orzeską publiczność. Tym drugim tytułem przerwaliśmy naszą dotychczasową działalność i, podobnie jak wiele innych instytucji kulturalnych, musieliśmy na nowo odnaleźć się w rzeczywistości pandemicznej. Postanowiliśmy przenieść nasze działania do Internetu. I tak już wkrótce pojawiły się pierwsze filmiki, na których, wraz z zaproszonymi gośćmi, pokazywaliśmy Wam między innymi tajniki odlotowego gotowania, wprowadzaliśmy w fascynujący świat pirografii, zamieszczaliśmy instruktaże tworzenia ciekawych dekoracji czy prac plastycznych, a także sprawdzaliśmy, co słychać w Mościskach u Szarotek.

Ponieważ dla wielu mieszkańców wiosenny lockdown oznaczał zamknięcie w domu, postanowiliśmy to wykorzystać i zaproponowaliśmy konkurs plastyczny „Widok z okna na podwórze”, w którym każdy mógł zaprezentować, co ciekawego widzi ze swojego okna. Napłynęło wiele wspaniałych i różnorodnych prac we wszystkich kategoriach wiekowych. Wkrótce ogłosiliśmy kolejny konkurs – tym razem zadaniem uczestników było przedstawienie łapki – symbolu MOK – w dowolnej formie graficznej. Konkurs ten stał się pretekstem do ogłoszenia nowego święta – Międzynarodowego Dnia Mokowskiej Łapki, który chcemy świętować co roku 5 czerwca.

Postanowiliśmy również wrócić do cyklu Orzeskich Wieczorów Kabaretowych, tym razem jednak w wersji online. I tak, 29 maja, gościliśmy w Sali Widowiskowej, a widzowie na swoich ekranach, Piotra Skuchę i Juliusza Wątrobę, z programem „Krótki do Długiego”, a 3 lipca zaprosiliśmy Ścibora Szpaka z programem „Doktor absurdu leczy obrazami”.

Pamiętaliśmy też o najmłodszych w dniu ich święta – dlatego 1 czerwca zaprosiliśmy przed ekrany wszystkie dzieci, aby mogły obejrzeć transmitowaną na żywo z naszej Sali bajkę „Pchła Szachrajka”. Spektakl zachwycił widzów wspaniałą scenografią i grą aktorską, czego dowody mogliśmy odnaleźć w postaci licznych komentarzy, postów i telefonów. Ilość oglądających przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że spektakl oglądały dzieci w wielu miastach Polski.

W czerwcu odbyło się jeszcze jedno wydarzenie, jakiego do tej pory nie było. Otóż pewnego popołudnia wszyscy pracownicy postanowili umyć okna Miejskiego Ośrodka Kultury... a towarzyszyli im muzycy zespołu Eloi, przygrywając im swoje utwory. Całe wydarzenie było transmitowane na żywo i kolejny raz przyciągnęło sporo oglądających. Nasza inicjatywa została zauważona i przytoczona jako przykład pozytywnych działań instytucji kulturalnej w czasie pandemii podczas szkolenia organizowanego przez Łódzki Dom Kultury.

Oczywiście, jak co roku przygotowaliśmy ofertę zajęć wakacyjnych dla najmłodszych. Zamiast tradycyjnych zajęć stacjonarnych i wyjazdów, zaoferowaliśmy cykl wakacyjnych plenerków dla dzieci i rodziców w różnych częściach naszego miasta. Byliśmy między innymi w Zgoniu, gdzie bawiliśmy się z Minionkiem. Budowaliśmy kartonowe Orzesze w Zawadzie, poznawaliśmy tajniki fotografii w Zawiści, ćwiczyliśmy jogę na stadionie, gościliśmy u strażaków z OSP Jaśkowice, szukaliśmy Dzwoneczka z Zaczarowaną Krainą, odkrywaliśmy orzeską przyrodę czy poznawaliśmy tajniki instrumentów perkusyjnych. Było bardzo wesoło, różnorodnie i każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Koniec sierpnia obfitował w wydarzenia upamiętniające 100-lecie II Powstania Śląskiego. Zaprezentowaliśmy mieszkańcom wystawę poświęconą tej tematyce, miał miejsce również koncert gitarowy w wykonaniu Wieczorek Guitar Trio i wiele atrakcji przygotowanych między innymi przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Tychach.

Ponadto wzięliśmy udział w konkursie i otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt „Orzeska Wiktoria”, stąd we wrześniu i w październiku mogły odbyć się kolejne wydarzenia, takie jak konkurs plastyczny, wystawa poświęcona Bitwie Warszawskiej, wieczory muzyczno-edukacyjne „Bo to nasza Polska cała” oraz „Chrzest 966. Źródło”, a także nowy cykl Orzeskiej Jesieni Organowej, podczas którego w czterech orzeskich kościołach wystąpili niezwykle utalentowani i cenieni instrumentaliści.

W tym roku udało nam się też wziąć udział w kilku akcjach charytatywnych, do czego Was również namawiamy. Współorganizowaliśmy zbiórkę wody i środków czystości dla Szpitala Chorób Płuc w Orzeszu, podczas której mieszkańcy udowodnili, że mają ogromne serca i chętnie wspierają innych. W ciągu roku zostaliśmy też kilkakrotnie nominowani do udziału w wyzwaniach dla chorych dzieci. Oczywiście, żadnych zadań się nie boimy, chętnie więc robiliśmy pompki dla małej Sandry, jedliśmy cytrynę dla Piotrusia czy piliśmy sok cytrynowy dla Maciusia. Bardzo się cieszymy, że tym dzieciom udało się zebrać potrzebne pieniądze na leczenie. Braliśmy też udział w akcji „Zjedz piernika dla Dominika” i wsparliśmy małego mieszkańca Łazisk Górnych. Dominik wciąż zbiera pieniądze na operację, więc zapraszamy również do wsparcia jego zbiórki!

W grudniu nie mogło też zabraknąć najważniejszego bohatera, czyli Mikołaja. Choć tym razem nie mógł osobiście spotkać się z dziećmi, postanowił jednak urządzić w Orzeszu swoje biuro, gdzie każdy maluch mógł zadzwonić i osobiście z nim porozmawiać. Uruchomiliśmy także pocztę mikołajkową, do której można było wrzucić pocztówkę dla Mikołaja. Najpiękniejsze z nich zostały nagrodzone. Całość była transmitowana w Internecie, a ilość widzów, pozytywnych komentarzy i udostępnień po raz kolejny bardzo nas zaskoczyła. Nasz gość ogłosił również kolejne konkursy, tym razem na piosenkę i taniec dla Mikołaja. W naszym mieście mieszka wiele utalentowanych dzieci, stąd otrzymaliśmy mnóstwo wspaniałych zgłoszeń i filmów prezentujących układy taneczne i świąteczne utwory.

Przed nami kolejny rok pełen nowych wyzwań. Zachęcamy do obserwowania naszych wydarzeń i zajęć na stronie www.mok-orzesze.pl i profilu Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu na Facebooku. Do zobaczenia!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama