Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 15 czerwca 2024 09:49
PRZECZYTAJ!
Reklama

Noc Geografii

Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach organizuje 23 kwietnia Noc Geografia. W programie zaplanowano popularnonaukowe wykłady i pokazy oraz quizy, z których będzie można się dowiedzieć, m.in. czym zajmują się dzisiaj geografowie, jakich nowoczesnych narzędzi używają w swojej pracy oraz jak bardzo różnorodne prowadzą badania.
Noc Geografii

Spotkanie odbędzie się w formule zdalnej i będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego oraz na fanpage’u Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.

Będzie zatem o dronach, balonach, radarach, skaningu, GIS-ie, kartografii, dendrochronologii, badaniu krajobrazu i monitorowaniu pandemii. Tej nocy wraz z prelegentami odbędziemy podróże dalekie i bliskie - do Arktyki, Bytomia czy na… dach sosnowieckiej Żylety – czyli najwyższego budynku akademickiego w Polsce, w którym mieszczą się: Instytut Nauk o Ziemi oraz Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, gdzie pracują geografowie Uniwersytetu Śląskiego.

Wydarzenie ma charakter otwarty – do udziału zapraszamy każdego miłośnika geografii.

Noc Geografii to także wydarzenia towarzyszące, które odbędą się 22 kwietnia 2021 roku: sesja wykładowa dedykowana obchodom Dnia Ziemi oraz VI Wieczór z Geografią przed Maturą, jak również dwa konkursy:

  • „Nieoczywisty świat geografii” – konkurs fotograficzny na wykonanie zdjęcia przedstawiającego nieoczywiste (wieloznaczne, zaskakujące, inne) spojrzenie na środowisko geograficzne – w dwóch kategoriach wiekowych:
    – kategoria szkoły podstawowe – dla uczniów klas 4–8,
    – kategoria open – dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz każdej osoby, która wyrazi chęć uczestnictwa w konkursie.
    Szczegóły i regulamin: bip.us.edu.pl/zarzadzenie-nr-552021.
  • „Infografika w geografii” – konkurs na wykonanie oryginalnej infografiki przedstawiającej wizualizacje danych lub zjawisk geograficznych – dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Szczegóły i regulamin: bip.us.edu.pl/zarzadzenie-nr-562021.

 

Noc Geografii w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach jest organizowana w ramach międzynarodowej inicjatywy, jaką jest GeoNight (Night of Geography), której celem jest zwrócenie uwagi na geografię i geografów, umożliwienie szerszej publiczności zapoznania się z koncepcjami i badaniami geograficznymi oraz szeroko pojęta promocja geografii w świecie. Tegoroczna, pierwsza edycja tego wydarzenia w naszym ośrodku nawiązuje ponadto do obchodów Dnia Geografa – święta ustanowionego przez Komitet Nauk Geograficznych PAN, które przypada właśnie 23 kwietnia.

Więcej szczegółowych informacji jest dostępnych na stronie wydziału, na fanpage’u Wydziału Nauk Przyrodniczych oraz w wydarzeniu: Noc Geografii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama