Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 czerwca 2023 05:18
Reklama

Zagraj z biblioteką

Wielki finał projektu „Człowiek jest jak okręt – dziennik Wiktora Szołtyska jako przykład losów Ślązaków po obu stronach frontu II WŚ” to mobilna gra terenowa, skonstruowana w aplikacji na smartfona. Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrach otrzymała w roku 2022 dofinansowanie projektu w ramach programu „Partnerstwo dla książki” Instytutu Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zagraj z biblioteką

Bohaterem gry będzie mieszkaniec Wyr, wnuk powstańca śląskiego – Wiktor Szołtysek i jego pamiętnik. Wielki finał projektu odbędzie się 10 września 2022 roku. Startujemy pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 w Gostyni przy ul. Tęczowej od godz. 15.00. Następnie trasa rozgrywek pobiegnie ul. Tęczową (k/ bunkra Sowiniec), ul. Tyską do ul. Pszczyńskiej. Metą będzie Dom Kultury w Gostyni. Przed rozpoczęciem gry Gracze zostaną zapoznani z jej zasadami. Około godziny 18.00 ogłoszone zostaną wyniki gry (Zagroda Śląska za Domem Kultury). Szczegóły na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrach.

Na koniec ogromna prośba – prosimy kierowców i mieszkańców poruszających się pojazdami mechanicznymi ulicami Tyską i Tęczową w Gostyni w dniu 10 września 2022 roku w godzinach rozgrywania gry o wyrozumiałość i ostrożność w ramach bezpieczeństwa i zasad ruchu drogowego.

Pragnęliśmy  opowiedzieć, szczególnie młodym ludziom, o historii „naszej małej ojczyzny” i o losach ludzi tu mieszkających w nowatorski, atrakcyjny i innowacyjny sposób. Zdobycie nowych kompetencji i umiejętności z wykorzystaniem nowych technologii dopinguje nas bibliotekarzy aby jeszcze skuteczniej działać w zakresie animacji kultury i życia społecznego w gminie.

W ramach projektu odbyły się także warsztaty online i stacjonarne, w których udział wzięli uczniowie z klasy 7c ze Szkoły Podstawowej w Wyrach oraz  konferencja historyczna, która odbyła się 11 maja w Domu Kultury w Gostyni. Autorami prelekcji byli: prof. Grzegorz Bębnik, Lidia Borowian-Cyba, dr Kamil Kartasiński, Kacper Perkowski. Pokaz rynsztunku żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich przeprowadził Robert Garcarzyk i Wojciech Tąta, reprezentując Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Karpaty”. Projekt związany z Sejmem Dzieci i Młodzieży omówiły autorki strony internetowej o Wiktorze Szołtysku: Zofia Konieczny oraz Maria Pajor z klasy VIIIc ze Szkoły Podstawowej w Gostyni, którym towarzyszył nauczyciel historii Radosław Pyrtek. O warsztatach dla młodzieży opowiedziały z kolei przedstawicielki firmy Good Books – Justyna Gołąbek oraz Sabina Konior.

Gośćmi honorowymi konferencji byli Elżbieta Słomka i Henryk Szołtysek – redaktorzy i wydawcy wspomnień ojca – Wiktora Szołtyska.

Barbara Długosz


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama