Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 czerwca 2023 07:18
Reklama

Moto rady Autokliniki kupiony i co dalej…

W poprzednim odcinku naszego „poradnika” kupowaliśmy używane auto. Kupiliśmy, mamy umowę kupna, kluczyki i co dalej… Pamiętajmy, że gdy samochód zmienił właściciela, konieczne jest odnotowanie tego faktu w dokumentach. Obowiązek rejestracji pojazdu to coś, o czym nie można zapomnieć. Jakich zatem formalności musimy dokonać, by stać się prawowitym właścicielem nabytego auta?
Moto rady Autokliniki kupiony i co dalej…

Zakładając, że samochód używany jest kupiony w Polsce, przede wszystkim musimy:

  1. Opłacić podatek PCC w urzędzie skarbowym. Mamy na to 14 dni od daty zawarcia umowy kupna sprzedaży i jest to dwa procent wartości samochodu. Jeśli wartość samochodu nie przekracza 1000 złotych, podatku nie płacimy.
  2. Sprawdzić, czy samochód ma ważne badanie techniczne. Przy tej okazji pamiętajmy, że zgodnie z polskimi przepisami w aucie muszą znajdować się trójkąt ostrzegawczy oraz sprawna gaśnica.
  3. Upewnić się czy auto ma ubezpieczenie OC i zadecydować czy będziemy ją kontynuować do wygaśnięcia umowy zbywcy lub wypowiemy ją wcześniej i ubezpieczymy auto na siebie.
  4. Zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji.

Rejestracji zakupionego samochodu należy dokonać w ciągu 30 dni po nabyciu pojazdu w wydziale komunikacji urzędu odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania. Do zarejestrowania auta należy złożyć następujące dokumenty:

-  wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,

-  dowód własności pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT),

-  dowód rejestracyjny pojazdu,

-  polisa OC,

-  zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym (przegląd odnotowany jest w dowodzie rejestracyjnym),

-  tablice rejestracyjne ( od ubiegłego roku możemy zachować te same, ale musimy je przedłożyć urzędnikowi, który sprawdzi, czy nie są uszkodzone.

-  dowód opłacenia PCC,

-  potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych,

-  dokument tożsamości.

Stałego dowodu rejestracyjnego nie otrzymujemy od ręki. Procedura przerejestrowania auta jest następująca: w pierwszej kolejności urzędnicy przerejestrowują pojazd czasowo na 30 dni. Najczęściej odbywa się to od ręki. W ciągu wspomnianych 30 dni samochód jest rejestrowany już na stałe (chyba, ze „wyskoczą” jakieś skomplikowane sprawy i wtedy proces wydłuży się o kolejne dwa tygodnie). Zakładając, że spraw skomplikowanych nie będzie, po miesiącu odbieramy w urzędzie właściwy dowód rejestracyjny naszego samochodu.

Nie można zapomnieć także o formalnościach, które nie są określone prawem, a zdrowym rozsądkiem. Mowa oczywiście o przeprowadzeniu dokładnego przeglądu samochodu, nawet wtedy, gdy posiada ważne badanie techniczne. To kwestia naszego bezpieczeństwa. Choć w zdecydowanej większości przypadków słyszymy od sprzedającego pojazd, że „wszystko gra” i było wymienione niedawno, to warto wymienić podstawowe części eksploatacyjne (filtry, oleje, rozrząd) oraz części, które mogą być już sfatygowane (np. elementy zawieszenia). Stara prawda głosi, że ostrożności nigdy dość!

Jerzy Paja


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama