Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 czerwca 2023 05:02
Reklama

Po trzech latach wraca Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń

16 edycja wielkiej rekonstrukcji historycznej odbędzie się 20 maja. Start o godz. 14.30 w rejonie pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 oraz schronu bojowego „Sowiniec” przy ul. Tęczowej w Gostyni.
Po trzech latach wraca Bitwa Wyrska - Bój o Gostyń

 

Na godz. 14.30 zaplanowano część oficjalną - imprezy, którą  otworzy wójt Gminy Wyry, Barbara Prasoł. Warto jednak przyjść wcześniej, nawet w samo południe, aby bez tłumów zwiedzić stanowiska promocyjne jednostek wojskowych i Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tychach. Inscenizacja historyczna walk z września 1939 roku, z udziałem prawie 150 rekonstruktorów, rozpocznie się o godz. 15.00. Nie zabraknie pojazdów z epoki i pokazów pirotechniki. To jednak nie koniec atrakcji. O godz. 16.15 odbędzie się piknik forteczny. Wystąpi kapela Bolkova oraz zespoły Forteca Walka Trwa i Bum Bum ORKeSTAR.

W trakcie imprezy będzie można zwiedzać schron bojowy „Sowiniec”, stanowiska grup rekonstrukcji historycznych i wystawę sprzętu Wojska Polskiego. Nie zabraknie też bogatej strefy gastronomicznej, stoisk handlowo-militarnych, a także strefy zabaw dla dzieci. Dla najmłodszych urządzone zostanie „pole minowe”. Będzie to okazja do przeszukiwania terenu wykrywaczem metali. W tej konkurencji przewidziano nagrody.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Wyry, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach oraz Dom Kultury Gostyń. Partnerem wydarzenia jest Województwo Śląskie. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Obrony Narodowej, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Starosta Powiatu Mikołowskiego.

Bitwa Wyrska rozegrała się w dniach 1-3 września 1939 roku w rejonie Wyr i Gostyni i przez wiele lat była zapomnianym epizodem obrony górnośląskiej ziemi. Kilkanaście lat temu członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium oraz przedstawiciele Urzędu Gminy w Wyrach postanowili upamiętnić to wydarzenie organizując rekonstrukcję, która na dobre zagościła już w kalendarzu wydarzeń kulturalno-historycznych regionu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama