Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 lipca 2024 10:04
PRZECZYTAJ!
Reklama

Coraz więcej nieletnich coraz częściej wpada w długi. A te szybko rosną

Już ponad 3 tysiące osób poniżej 18 roku życia znalazło się w poważnych tarapatach finansowych. Na własne życzenie. Ich nazwiska trafiły już do rejestru dłużników.
Coraz więcej nieletnich coraz częściej wpada w długi. A te szybko rosną

Autor: Canva

Liczba nieletnich dłużników podwoiła się od ubiegłego roku, a ich zadłużenie wzrosło z 620 tys. do ponad 3,5 mln zł. Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitora, uważa, że młodym osobom często brakuje świadomości, jakie konsekwencje mogą mieć niektóre ich działania. Np. zlekceważnie kary za jazdę na gapę.

Od jakiego wieku można trafić do rejestru dłużników?

Zgodnie z polskim prawem osoby, które ukończyły 13 rok życia, mają już – co prawda ograniczoną – zdolność do czynności prawnych. 

Jeśli ukończyły szkołę podstawową, mogą mieć konto w banku i podejmować pracę. Po ukończeniu 17 roku życia ponoszą także odpowiedzialność karną, włączając w to karę pozbawienia wolności.

Za nieuregulowane zobowiązania finansowe mogą trafić do rejestru dłużników. Informacja o niesolidnym dłużniku może pozostać widoczna w bazie BIG nawet po osiągnięciu pełnoletniości i stanowić przeszkodę przy zawieraniu umowy np. na telefon czy dokonywaniu zakupów z odroczoną płatnością.

Jakie długi mają osoby niepełnoletnie?

Według raportu InfoDług w marcu bieżącego roku w rejestrze dłużników znajdowało się 3120 osób w wieku od 13 do 18 roku życia. W porównaniu z danymi z poprzedniego roku, gdy liczba niepełnoletnich dłużników wynosiła mniej niż 1400, nastąpił ponaddwukrotny wzrost. Kwota zaległości również wzrosła z 62 tys. do 3,56 mln zł.

Za co młodzi zwykle trafiają do bazy dłużników?

Największy udział w zadłużeniu młodych osób stanowią kredyty, których suma wynosi 2,3 mln zł. Średnio każdy dłużnik ma na swoim koncie 38,1 tys. zł zaległości kredytowych. Pozostałe długi to głównie opłaty za jazdę bez biletu, zobowiązania wobec sądów czy alimenty. 

Średnio każdy dłużnik ma na swoim koncie 416 zł zaległości.

Dług w spadku

Co ciekawe, osoby poniżej 18 roku życia mogą trafić do rejestru dłużników także z powodu otrzymanego spadku. Na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku mamy 6 miesięcy od momentu, w którym się o tym dowiedzieliśmy. 

Jeśli spadkobierca zdaje sobie sprawę, że dziedziczenie może się okazać ciężarem ze względu na zadłużenie, lepiej jest odrzucić spadek. W takiej sytuacji prawo do dziedziczenia przechodzi na inne osoby. 

Jeśli jednak spadkobierca nie złoży oświadczenia w ustawowym terminie, dziedziczenie następuje z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza odpowiedzialność za długi tylko do wartości spadku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama